Jakich pojazdów dotyczy obowiązek ewidencji?
Nowe przepisy, które weszły w życie 1 kwietnia 2014 roku przewidują, że odliczyć 100% VAT od kosztów eksploatacji pojazdu mogą tylko ci, którzy użytkują go tylko w celach służbowych. Jak to wygląda w praktyce?
Pojazdy samochodowe do 3,5 tony- osobowe.
Jeżeli masz „zwykły”, osobowy samochód, możesz odliczać 100% VAT wtedy, gdy prowadzisz ewidencję pojazdów i samochód używany jest tylko w celach służbowych. Co ma zawierać taka ewidencja?
- Kolejny numer wpisu
- Datę i cel wyjazdu
- Opis trasy (miejsce celu)
- Liczbę przejechanych kilometrów
- Imię i nazwisko osoby kierującej
Prowadzenie ewidencji papierowej jest w takiej sytuacji niezwykle uciążliwe- nawet najkrótszy przejazd, np. 1 kilometr do magazynu, musi być w ten sposób opisany. Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów IKOL automatyzuje ten proces: nie musisz liczyć kilometrów, sprawdzać i wypisywać adresów. System IKOL, na podstawie danych z lokalizatora GPS zrobi to za Ciebie. Nawet cel wyjazdu i kierowca przypisywany jest półautomatycznie: można wybrać najczęstszego kierowcę dla danego pojazdu i najbardziej powszechny cel podróży w firmie, np. spotkanie z klientem, serwis u klienta itp.
Poprawki do ewidencji pojazdów?
Może się tak zdarzyć, że cel podróży lub kierowca będzie inny niż zazwyczaj. Ewidencja IKOL pozwala edytować cel podróży, zamiast „Spotkanie z klientem” można wpisać dowolny inny cel lub wybrać z listy cele sugerowane. System IKOL oparty jest na pozycjonowaniu satelitarnym. Oznacza to, że w niektórych przypadkach, gdy znajduje się poza zasięgiem satelitów (np. w tunelu, w garażu podziemnym), mogą się pojawić nieprecyzyjne dane o pozycji. Dlatego możliwa jest też edycja adresów. Podobnie jest w sytuacji, gdy klient aktywuje system innego dnia niż pierwszy dzień miesiąca. Gdy Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów zostanie aktywowana np. 10 kwietnia, można ręcznie wprowadzić wszystkie podróże sprzed aktywacji lokalizatora.
Pojazdy samochodowe do 3,5 tony z przeznaczeniem gospodarczym
Niektóre pojazdy, mimo, że ich masa nie przekracza 3,5 tony, zaliczane są przez ustawę do samochodów do wyłącznego użytku gospodarczego i takie pojazdy nie wymagają ewidencjonowania. Są to następujące typy pojazdów (ustawa o podatku od towarów i usług):
- pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
- pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
- pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
a) agregat elektryczny/spawalniczy,
b) do prac wiertniczych,
c) koparka, koparko-spycharka,
d) ładowarka,
e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
f) żuraw samochodowy
g) bankowóz
h) samochody pogrzebowe
jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.
Sprawdź pełen tekst ustawy (ujednolicony).
Pojazdy samochodowe o masie ponad 3,5 tony.
Samochody ciężarowe, maszyny budowlane, maszyny rolnicze- tego typu pojazdy zostały uznane przez ustawodawcę za użytkowane wyłącznie w celach gospodarczych i nie wymagają prowadzenia ewidencji.
Kategorie: Ewidencja przebiegu pojazdów, Wszystkie | Komentarze: Brak