Zaginięcie dziecka – jak skutecznie się przed tym uchronić?
Każdego dnia w Polsce ginie około pięcioro dzieci poniżej 15 roku życia. Statystyki z roku na rok są coraz gorsze, dziesięć lat temu zgłoszono policji 87 przypadków zaginięć, a w 2018 liczba wzrosła o około 1700 przypadków. Przyczyn jest wiele, głównie jest to jednak brak należytej opieki rodzicielskiej.
Policja ostrzega, aby nie zostawiać dziecka do lat dziesięciu w domu bez opieki i w żadnym razie nie wypuszczać maluchów do siedmiu lat samych na podwórko. Małe dzieci nie są w stanie ocenić niebezpiecznych sytuacji ani przewidzieć ich konsekwencji, przez co są stale narażone na zagubienie się i wykorzystanie przez osoby obce. Dziecko trzeba też nauczyć, aby nie rozmawiało z obcymi i bawiło się tam, gdzie będzie pod okiem rodzica.
Dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed zagrożeniem, jak to tylko możliwe. Pomysłów jest wiele, często rodzice przed wspólnym wyjściem do hipermarketu lub w miejsce, gdzie jest tłoczno, zakładają dzieciom na rączkę opaskę z imieniem i nazwiskiem oraz kontaktem telefonicznym. Inny sposób, to robienie dziecku przed wyjściem zdjęcia przez telefon, aby w przypadku zaginięcia można było z dokładnymi szczegółami przedstawić jego opis.
Według wielu europejskich badań bardzo dobrym pomysłem jest kupno lokalizatora. Podświadomie zwiększa rodzicielską czujność, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu możemy zawsze sprawdzić gdzie się znajduje dziecko, lub też ustawić jedną z dodatkowych funkcji otrzymywania powiadomień, jeśli pociecha opuści wyznaczoną przez rodzica strefę.
Z naszego doświadczenia wiemy, że bezpieczeństwo najbliższych to bardzo częsty powód dla którego klienci decydują się na kupno lokalizatora. Dlatego też stworzyliśmy aplikację IKOL X, która zmienia smartfon w lokalizator GPS. Rozpoznaje sieci Wi-Fi i poprzez naszą platformę IKOL wyświetla informacje o tym, kiedy urządzenie łączy się z siecią i rozłącza. To oznacza, że posiadając sieć Wi-Fi w mieszkaniu, dzięki funkcji lokalizowania telefonów naszych dzieci, możemy dowiedzieć się czy są w domu czy z niego wyszły. W ten sposób można także sprawdzić, czy śledzony telefon przemieszcza się, czy jest w spoczynku. Oczywiście aplikacja śledzi telefon na bieżąco, nawet bez dostępu do Wi-Fi, musi być tylko włączona transmisja danych i lokalizacja GPS w urządzeniu.
Aplikację możemy rozszerzyć o dodatkowe funkcje. Wybór jest dowolny, w każdej chwili można bowiem je wyłączyć, lub wymienić na inną. Funkcje historia i historia przedłużona umożliwia sprawdzenie tras jakie przemierzyło dziecko do trzech lub dwunastu miesięcy wstecz. Kolejne, bardzo przydatne rozszerzenie usługi to dekodowanie adresów – przypisanie punktu postoju lokalizatora do najbliższego adresu. Dzięki temu, można dowiedzieć się dokładnie na jakiej ulicy i pod jakim numerem przebywa córka czy syn. Następną bardzo ważną funkcją jest przycisk alertu SOS, który w każdej sekundzie umożliwia przesłanie dyskretnej informacji do najbliższych o znalezieniu się niebezpieczeństwie. System wysyła SMS do rodzica z informacją o zagrożeniu i z linkiem do dokładnej pozycji na mapie. Dla osób, które chcą mieć pewność, że dziecko nie opuściło bezpiecznej strefy (np. mieszkania lub szkoły), świetną funkcją będzie Alert dowolnego obszaru, która powiadamia opiekuna o tym, że pociecha opuszcza właśnie wyznaczoną strefę.
Kategorie: Przenośne lokalizatory, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak