Home -  Przenośne lokalizatory -  Wysokie kary finansowe za brak GPS

Wysokie kary finansowe za brak GPS

14 listopada 2016
monitoring ciężarówek

Rząd planuje zająć się projektem ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Ma to pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego w Polsce i być sposobem na nieuczciwych przedsiębiorców. Ma to zapewnić, w ciągu dekady, wpływ ponad 100 mld złotych do budżetu państwa.

 

Resort finansów chce jak najszybciej przeforsować ustawę, która uszczelni system podatkowy i ujawni, którzy przedsiębiorcy nie płacą podatku VAT. Zdaniem ekspertów w Polsce jest to prawdziwa plaga, w 2014 roku z powodu niepłacenia należnego podatku, budżet państwa stracił ok. 50 mld złotych.

GPS na tytoń, benzynę i alkoholsystem monitorowania drogowego przewozu towarów

Monitoringiem GPS mają zostać objęte ciężarówki, które przewożą paliwo, alkohol i tytoń (także w tranzycie). Z projektu wynika, że firmy transportowe i kierowcy będą zobowiązani do rejestrowania przewozu w specjalnym systemie elektronicznym. A od połowy przyszłego roku służby podatkowe, policja oraz służby celne, będą mogły śledzić trasę przejazdów danego samochodu za pomocą lokalizatorów GPS.
Przedsiębiorcy będą musieli rejestrować przewóz towarów oraz posiadać lokalizatory GPS, które maja umożliwić śledzenie samochodów z towarem objętym akcyzą.

Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów ma wejść w życie w styczniu 2017 r. Na zgłaszanie uwag resort finansów dał czas zaledwie do wtorku.

Jak lokalizować samochód?

Do śledzenia samochodu potrzebny jest lokalizator GPS, który montowany jest w pojeździe:

ikol GO

IKOL GO to podstawowy lokalizator GPS przeznaczony do śledzenia pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Jest przystosowany do poszerzenia swojego działania o kolejne funkcje. Dzięki niemu można śledzić aktualną pozycję pojazdu oraz przeglądać historię wszystkich przejazdów w Aplikacji IKOL Online.

Sprawdź ofertę

Jeżeli użytkownik chce pobierać informacje z komputera pokładowego pojazdu, najlepszym rozwiązaniem będzie lokalizator IKOL CAN:

ikol CAN

IKOL CAN zapewnia precyzyjną kontrolę paliwa i nie tylko. W Aplikacji IKOL Online można dzięki niemu odczyta, m.in., takie informacje, jak:

  • przebieg pojazdu,
  • styl jazdy kierowcy – Ecodriving,
  • czas spędzony na biegu jałowym,
  • temperatura,
  • włączone światła,
  • uruchomiona klimatyzacja,
  • nietypowe spadki paliwa.

Do śledzenia kontenerów, naczep samochodów ciężarowych, oraz urządzeń, które nie mają własnego źródła zasilania, przeznaczony jest lokalizator IKOL DURO:

ikol DURO

IKOL DURO nie wymaga podłączenia do zasilania,  to przenośny lokalizator wyposażony w baterię, która działa nawet 24 miesiące. Ponowne naładowanie baterii zajmuje tylko kilka godzin. Aby lokalizować wybrany obiekt, wystarczy włożyć IKOL DURO do jego wnętrza – instalacja to tylko kilka sekund.

Innym przenośnym lokalizatorem, który może przydać się do monitoringu sprzętu, paczek lub przesyłek, jest IKOL SPOT. To bardzo mały nadajnik, który jest odporny na brud i wodę, bateria  działa do 180 godzin. Ładowanie jest niezwykle proste- wystarczy podłączyć IKOL SPOT do zwykłego gniazdka lub innego źródła zasilania kablem mini USB.

ikol SPOT

IKOL SPOT może również służyć do monitorowania pracowników, lub pojazdów. Moduł posiada także specjalny przycisk funkcyjny, po naciśnięciu którego dojdzie do wybranej przez użytkownika akcji: np. do danych osób wysłany zostanie SMS lub email z pozycją lokalizatora.

Wprowadzenie monitoringu GPS do firmy jest bardzo proste:

Dowiedz się więcej

Monitoring GPS IKOL przydał się już w przypadku obowiązku ewidencji pojazdów. 1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy, które pozwalają odliczyć 100 % podatku VAT tym, którzy użytkują pojazd w celach służbowych. Dzięki Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdów IKOL ,użytkownik ma możliwość prowadzenie automatycznej ewidecji wszystkich pojazdów służbowych:

Przeczytaj na blogu

Brak monitoringu GPS będzie oznaczał wysokie kary finansowe

W przypadku braku lokalizatora oraz rejestracji przewozów, ustawa przewiduje nakładanie na przedsiębiorców kar pieniężnych w wysokości 46 proc. wartości przewożonego towaru albo 20.000 zł.
Dodatkowo zapowiedziano, że za wyłudzenia VAT na wielką skalę będzie groziło do 25 lat pozbawienia wolności.

źródło: pap.pl, wyborcza.pl, onet.pl

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

systemy ikol

Systemy zarządzania przedsiębiorstwem

 9 stycznia 2015

Co mają wspólnego systemy zarządzania przedsiębiorstwem z GPS? Bardzo dużo. Lokalizacja GPS odgrywa nieocenioną rolę…

Czytaj więcej
GPS dla wypożyczalni samochodów

Jak walczyć z przywłaszczeniami samochodów?

 12 kwietnia 2016

Przywłaszczenie samochodu to coraz popularniejszy sposób kradzieży. Złodzieje podejmują racjonalne kalkulacje – jeśli nie muszą…

Czytaj więcej