Użyli GPS do operacji mózgu – pierwsza taka operacja na Śląsku
To pierwsza taka operacja w tym regionie. Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie w jej trakcie specjalnego narzędzia – neurochirurgicznego GPS.
Pozwala on na wybór właściwej trajektorii dostępu, lepszej identyfikacji struktur anatomicznych oraz bezpiecznego prowadzenia resekcji całkowitych zmian chorobowych – wyjaśniają specjaliści.
GPS zmniejsza ryzyko powikłań
Przy jakich operacjach to urządzenie wyjątkowo się sprawdza? Neurochirurgiczny GPS może być wykorzystywany przy operacjach w obrębie mózgu, a także w operacjach naczyniowych. -Fundamentem jest tu bezpieczeństwo pacjenta, aby nie doprowadzić do jatrogennego uszkodzenia struktur mózgu. Dla nas, lekarzy, to duże ułatwienie w pracy – zaznacza dr Robert Koper, neurochirurg ze szpitala na Parkitce. – Ważne jest to, że dzięki zastosowaniu systemu neuronawigacji zmniejszamy do minimum ryzyko powikłań, pacjent może lepiej przechodzić rekonwalescencję – dodaje.
Mają go w renomowanych ośrodkach
To pierwsze operacja z zastosowaniem neuronawigacji na Śląsku.
Techniki komputerowe – wspomagające neurochirurga – w praktyce stały się rutynowym narzędziem używanym w większości zabiegów w renomowanych ośrodkach. – Teraz będę dostępne także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu – podkreśla Anna Ginał, rzeczniczka prasowa szpitala na Parkitce.
Urządzenie niestety nie jest tanie – jest to bowiem koszt ok. półtora miliona złotych!
źródło: silesion.pl
Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak