Telematyka – co to takiego?
Telematyka. Trudne słowo, ale zasada znana jest wszystkim- telematyka to połączenie technologii telekomunikacyjnych z informatyką. Rodzajów rozwiązań telematycznych jest oczywiście mnóstwo, podobnie jak zastosowań.
Zasadniczo jednak telematyka zajmuje się transportem, zarządzaniem flotą, oszczędzaniem, zwiększaniem wydajności, wzrostem bezpieczeństwa itd. Od niedawna coraz bardziej popularne staje się zdalne zarządzanie domem: temperaturą, oświetleniem, monitoringiem kamer itd.
Skąd się wzięło słowo telematyka?
U podstaw telematyki leżą dwa człony, które właśnie zniknęły z tego równania: informacja i komunikacja. Sposobów zbierania informacji jest wiele, min.:
- GPS
- Czujniki ruchu
- Kamery i mikrofony
- Inne
Urządzenie zbiera więc informacje i wysyła je (najczęściej drogą radiową lub przez Internet) na serwery, umożliwiając reakcje na niepożądane akcje. Pojazd porusza się za szybko? Uruchamia się alert prędkości. Temperatura w chłodni ciężarówki wzrasta niepokojąco? Kierowca dostaje SMS. Ktoś otworzył drzwi do magazynu w godzinach nocnych? Ochroniarz stawiany jest na nogi. Te dwa człony są więc kluczowe: informacja i komunikacja.
Chyba raczej nie. Tele– oznacza z greckiego zdalny, odległy. I główną cechą łączącą wszystkie rozwiązania telematyczne jest właśnie odległość. Systemy telematyczne, takie jak IKOL, mogą działać na różnych kontynentach, a informacja i tak w mgnieniu oka trafi do odpowiednich osób lub maszyn (w systemach M2M).
Telematyka daje nam więc przede wszystkim szybką, sprawdzoną informację, które zwiększa bezpieczeństwo i oszczędności.
Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak