Rząd zapowiada – monitoring GPS cystern już za kilka miesięcy
W ciągu kilku najbliższych miesięcy powinien zostać wprowadzony system monitoringu transportu paliwa za pomocą GPS – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Marian Banaś.
Rząd już od pewnego czasu nad projektem ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. W zamierzeniu ma to pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego w Polsce i być sposobem na nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki monitoringowi GPS towarów, do budżetu państwa ma wpłynąć w ciągu dekady ponad 100 mld.
Marian Banaś został zapytany przez PAP m.in. o prace nad wprowadzeniem monitoringu transportu paliwa za pomocą systemu GPS. Wiceminister powiedział, że analizowane są rozwiązania, które mają pomóc wdrożyć system: W tej chwili to jeszcze nie ruszyło. Bardzo intensywne prace trwają nad tym systemem. Ja podejrzewam, że to jest kwestia paru miesięcy. To na pewno poprawi skuteczność, bowiem odciążymy pewną część ludzi (…), dużo łatwiej będzie kontrolować poruszanie się pojazdów.
Zapewnił także, że w ciągu kilku kolejnych miesięcy uda się utrzymać wzrost wpływów podatkowych związanych z wdrożeniem pakietu paliwowego i energetycznego, trudno jednak powiedzieć, czy będzie to w takim tempie, jak teraz. Zapowiedział jednak, że nie przewiduje spadku. Według niego w tym roku może to wzrost wpływów w sumie 5 mld zł. Zgodnie z danymi MF dotychczas przyniosło to 2,5 mld złotych. Zaznaczył, że Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała zapewnione lepsze instrumenty do tego, żeby sprawniej przeprowadzać kontrole.
Pytany o zakładany przez wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego wzrost wpływów z VAT o ok. 20 mld zł w tym roku, Banaś ocenił, że to bardzo skromnie i zapewnia, że że dynamika wpływów z VAT w 2018 r. będzie utrzymana i na pewno nie spadnie.
Według projektu ustawy, monitoringiem GPS mają być objęte ciężarówki przewożące paliwo, alkohol i tytoń (także w tranzycie). Firmy transportowe i kierowcy będą zobowiązani do rejestrowania przewozu w specjalnym systemie elektronicznym, a służby podatkowe, policja oraz służby celne, będą mogły śledzić trasę przejazdów danego samochodu za pomocą lokalizatorów GPS. Więcej na ten temat pisaliśmy już we wcześniejszym artykule.
źródło: PAP, forsal.pl
Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak