Home -  Podróże -  Pomysły na weekendowy wyjazd

Pomysły na weekendowy wyjazd

5 kwietnia 2019
automobile

Wielu z nas marzy o dalekich podróżach, a czasem nie znamy dobrze własnego kraju. Dlatego warto poświęcić choćby weekend, aby zwiedzić ciekawe zakątki w Polsce. Sprawdźcie, czy na pewno już tam byliście. Spakujcie kanapki, termos z herbatą i w drogę!

 

Na weekendowy wyjazd nie trzeba wielkiego budżetu. Wystarczy trochę oszczędności, sprawdzenie atrakcji w sieci, zaklepanie niedrogiego noclegu, aby spędzić udany weekend. Co warto zobaczyć w naszym pięknym kraju? Podrzucamy dzisiaj kilka propozycji.

Olsztyn i okolice

stolica Warmii i Mazur to świetne miejsce dla miłośników starej architektury, a także dla tych, którzy chcą obcować z naturą, bowiem w okolicy jest sporo jezior i urokliwych zakątków. Co warto zobaczyć?

  • Zabytkową starówkę Olsztyna z Wysoką Bramą, bazylikę pw. św. Jakuba ze świetnie zachowanym sklepieniem sieciowym. Koniecznie trzeba też zajrzeć do olsztyńskiego planetarium i zamku Kapituły Warmińskiej.
  • Na terenie miasta znajduje się szesnaście jezior. Duża popularnością wśród turystów cieszy się jezioro Ukiel, nad brzegiem, którego stworzono niedawno nową plażę i centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
  • Na południe od Olsztyna leży wieś Grunwald, miejsce jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Co roku, w rocznicę bitwy, odbywa się tutaj wielka impreza.
  • Niecałe 50 kilometrów na północ od miasta można zwiedzić średniowieczny zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Z kolei w oddalonym o 26 kilometrów Olsztynku znajduje się skansen prezentujący architekturę ludową z terenów Prus.
  • Fanom sportów wodnych wiele atrakcji zapewni Ostóda – latem można tutaj pojeździć na nartach wodnych. Miłośnicy muzyki reggae latem ściągają tu na festiwal muzyczny, który odbywa się tutaj od 2001 roku.

 

Olsztyn i Olsztynek

Elbląg

piękne średniowieczne miasto położone blisko Zalewu Wiślanego i jeziora Drużno. Tutaj na pewno nie będzie miejsca na nudę! Co warto zwiedzić?

  • Średniowieczną zabudowę z Katedrą św. Mikołaja i Bramą Targową. Co ciekawe, większość z kamienic na starym mieście została odbudowana całkiem niedawno, a ich architektura nawiązuje do pruskich rozwiązań. Warto też wybrać się na spacer nad rzekę Elbląg, która łączy się z kanałem Ostródzko – Elbląskim.
  • Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu z poruszająca wystawą „Elbląg Reconditus”.
  • Bażantarnię czyli las miejski z trasami turystycznymi wiodącymi po wąwozach i wzgórzach.
  • Jezioro Drużno położone na południe od miasta, które dzięki silnie zarośniętym brzegom stało się siedliskiem licznych gatunków ptaków.
  • Wodniakom na pewno przypadnie do gustu rejs Kanałem Ostródzko – Elbląskim, gdzie na pewno wielką atrakcją będzie przeprawa przez pochylnie, między innymi w Buczyńcu (statek przewożony jest po torach między dwoma odcinkami kanału znajdującymi się na różnych wysokościach).

 

Pochylnia Buczyniec i Elbąg

Góry Świętokrzyskie i okolice

to całkiem spory obszar, którego nie da się zwiedzić podczas jednego weekendu, ale to dobry pretekst, by wracać tu co jakiś czas. Co na pewno warto zobaczyć?

  • Świętokrzyski Park Narodowy – gdzie szlaki turystyczne zaprowadzą do Bazyliki na Świętym Krzyżu, klasztoru bernardynek na Świętej Katarzynie czy rozległe gołoborze.
  • Zabytkowe miasteczko Bodzentyn z ruinami zamku biskupów krakowskich.
  • Kielce, gdzie można zwiedzić Pałac Biskupów (obecnie Muzeum Narodowe), barokową bazylikę z piękną polichromią oraz lapidarium z macew. Warto też pospacerować po rynku i odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy, by uszczęśliwić swoje wewnętrzne dziecko.
  • Okolice Kielc z ruinami zamku w Chęcinach czy ruinami pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, skansenem w Tokarni, jaskinią Raj i Centrum Neandertalczyka.

 

Góry Świętokrzyskie

Łeba i okolice

to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów nad Bałtykiem. Ale to nie tylko zatłoczone plaże, to także możliwość poznania ciekawej kultury tych okolic i prawdziwej przyrodniczej perełki.

  • Ruchome wydmy stanowiące część Słowińskiego Parku Narodowego przyciągają co roku tysiące turystów. Przesuwające się masy piasku doprowadziły do zniszczenia średniowiecznej wsi Stara Łeba, w tym gotyckiego kościoła, którego pozostałości można wciąż obejrzeć. Do wydmy warto wybrać się drogą przez wąską mierzeję rozdzielającą Bałtyk i jezioro Łebsko. Na uwagę na pewno zasługuje Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rabce.
  • Spotkanie z architekturą ludową  w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie można zapoznać się ze spuścizną materialną Słowińców.
  • Lębork – niewielkie miasteczko z zachowaną starówką i kilkoma zabytkami. Tu koniecznie trzeba przejść się deptakiem przy rzece Łebie, zobaczyć średniowieczny kościół św. Jakuba i kamienne kręgi „Gotów”.
  • Miłośnicy malarstwa nie mogą ominąć Słupska, bo w tutejszych zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się największa kolekcja portretów autorstwa Witkacego.

 

Łeba i okolice

Szlak Piastowski

trasa turystyczna w Polsce, przebiegająca przez województwo wielkopolskie i województwo kujawsko-pomorskie. Pozwala poznać bardzo ważne miejsca związane z historią naszego kraju.

  • Jako pierwsze miejsce na wyruszenie szlakiem warto wybrać Gniezno. Dysponujące stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i położone przy linii kolejowej miasto zachowało też kilka interesujących zabytków (Bazylika prymasowska, kościół Świętego Jerzego czy Muzeum Początków Państwa Polskiego). W końcu to pierwsza stolica naszego kraju!
  • Ostrów Lednicki z ruinami siedziby pierwszych władców Polski oraz położonym w pobliżu (Dziekanowice) Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym.
  • Średniowieczne kościoły: Mogilno, Strzelno, Inowrocław i Kruszwica.
  • Poznań z zespołem średniowiecznych zabytków – Ostrów Tumski, Archikatedra i Muzeum Archeologiczne.
  • Ciekawą inicjatywą jest stworzony w 2018 roku Trakt Królewski w Gnieźnie. Na ulicach miasta ustawiono tablice informacyjne, rzeźby władców Polski, postaci z legend i… królików. Trakt pomyślano w takim sposób aby idący nim turyści mogli poznać większość zabytków miasta. A co z królikami? Sprawdźcie sami!

 

Gniezno

Podpowiadamy jeszcze, co warto ze sobą zabrać na weekendowy wyjazd:

CZYTAJ WIĘCEJ

źródło: podrozepoeuropie.pl, wikipedia.org. Źródła fotografii znajdują się na zdjęciach.

Kategorie: Podróże, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

dziewczynka z telefonem

Jak zlokalizować dziecko przez telefon?

 17 lipca 2020

Zainstaluj sobie i dziecku darmową aplikację IKOL X, aby widzieć gdzie się znajduje. Dzięki darmowej…

Czytaj więcej
bieganie

5 najciekawszych zastosowań lokalizacji GPS

 17 maja 2016

Najczęściej monitoring GPS wykorzystywany jest do namierzania samochodów – przede wszystkim firmowych. Dodatkowo nadajnik GPS…

Czytaj więcej