Home -  Ze świata -  Na Ziemi i w kosmosie – rosnąca rola nawigacji satelitarnej

Na Ziemi i w kosmosie – rosnąca rola nawigacji satelitarnej

11 grudnia 2017
Satelita GPS

Satelitarne systemy globalnego pozycjonowania (w skrócie GNSS) mają coraz większe znaczenie nie tylko dla wojska czy gospodarki, ale też dla w codziennym użytkowaniu każdego z nas. Systemy te spełniają szereg funkcji związanych z transportem, przewozem osób, czy precyzyjną orientacją w terenie. Zapewniają także w skali globalnej funkcjonowanie perfekcyjnie zsynchronizowanego systemu pomiaru czasu.

 

Skrót GNSS oznacza Global Navigation Satellite System. Wbrew pozorom, globalne systemy nawigacji satelitarnej nie realizują zadań związanych bezpośrednio z nawigacją. Ich rolą nie jest wyznaczanie trasy, podawanie wskazówek dojazdu do konkretnego miejsca na powierzchni Ziemi, czy zapisu tras, a jedynie są w stanie określić położenie odbiornika w określonym układzie współrzędnych w konkretnym czasie.

Rynek związany z usługami w tym zakresie nieustannie rośnie. Według GNSS Market Report z 2017, do 2020 roku na całym świecie będzie już użytkowanych niemal 8 mld urządzeń wyposażonych w odbiorniki sygnału nawigacji satelitarnej, co oznacza średnio jedno urządzenie na jednego człowieka. W większości będą to oczywiście smartfony, które posiada praktycznie każdy z nas.

Pośród konstelacji satelit GNSS można wskazać cztery obejmujące swoim zasięgiem całą kule ziemską, czyli  amerykański GPS, rosyjski GLONASS, europejski Galileo i chiński BeiDou. Oprócz nich rozwijane są jeszcze systemy nawigacji w Japonii oraz Indiach. O istniejących systemach pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu w tym artykule. Oprócz wyżej wymienionych konstelacji globalnych, działają też, regionalne satelitarne systemy wspomagające, które służą korygowaniu, zwiększaniu dokładności oraz wiarygodności informacji dotyczących pozycjonowania.

 

Rozmieszczenie satelitów Galileo, GPS, Glonass

Wykorzystanie na Ziemi

Jeśli mówi się o nawigacji satelitarnej, każdemu najbardziej kojarzy się z tym transport. Nawigacja i monitoring GPS to najczęściej wykorzystane narzędzia w logistyce. Chodzi głównie o ułatwienie poruszania się na danym terenie, a także o nadzór nad flotą i pracownikami.
Dzięki usługom opartym na lokalizacji można wysyłać spersonalizowane oferty marketingowe, kierowane do użytkownika smartfona – przygotowanie ich bazuje na wiedzy zarówno na osobistych preferencjach danego konsumenta jak i jego położenie geograficzne. Do LBS zalicza się także faktyczna nawigacja – czyli zaproponowanie przez aplikację trasy do wyznaczonego miejsca i podawanie wskazówek, żeby do tego celu dotrzeć. Systemy nawigacji satelitarnej są wreszcie doskonałym narzędziem dla precyzyjnego pomiaru czasu i synchronizacji zegarów naziemnych. Jest to bardzo przydatne w obsłudze transakcji bankowych. Transfer czasu z GNSS przydaje się również spółkom energetycznym, które mogą dzięki niemu monitorować przepływ energii w swoich sieciach przesyłowych.

A w kosmosie…

Odbiorniki sygnału GNSS od lat umieszcza się na rakietach wysyłanych w przestrzeń kosmiczną aby móc ją śledzić i przekonać się, czy podąża po właściwej trajektorii w celu dostarczenia transportowanego satelitę na orbitę. W tego typu odbiorniki wyposaża się także  same satelity, żeby móc je śledzić i z dużą dokładnością potwierdzać ich pozycję w danym momencie.

 

źródło: space24.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

van

Letnie nowości w IKOL

 22 czerwca 2018

Przyszło lato, a wraz z nim pojawiły się u nas kolejne dwie nowości. Pierwsza to…

Czytaj więcej
Aplikacja ikol X w telefonie

Aplikacja ikol X – lokalizator GPS w Twoim telefonie

 29 września 2015

Czy czasem chcielibyście wiedzieć, gdzie znajduje się Wasze dziecko bez ciągłego dzwonienia i wypytywania? Czy…

Czytaj więcej