Na Ziemi i w kosmosie – rosnąca rola nawigacji satelitarnej
Satelitarne systemy globalnego pozycjonowania (w skrócie GNSS) mają coraz większe znaczenie nie tylko dla wojska czy gospodarki, ale też dla w codziennym użytkowaniu każdego z nas. Systemy te spełniają szereg funkcji związanych z transportem, przewozem osób, czy precyzyjną orientacją w terenie. Zapewniają także w skali globalnej funkcjonowanie perfekcyjnie zsynchronizowanego systemu pomiaru czasu.
Skrót GNSS oznacza Global Navigation Satellite System. Wbrew pozorom, globalne systemy nawigacji satelitarnej nie realizują zadań związanych bezpośrednio z nawigacją. Ich rolą nie jest wyznaczanie trasy, podawanie wskazówek dojazdu do konkretnego miejsca na powierzchni Ziemi, czy zapisu tras, a jedynie są w stanie określić położenie odbiornika w określonym układzie współrzędnych w konkretnym czasie.
Rynek związany z usługami w tym zakresie nieustannie rośnie. Według GNSS Market Report z 2017, do 2020 roku na całym świecie będzie już użytkowanych niemal 8 mld urządzeń wyposażonych w odbiorniki sygnału nawigacji satelitarnej, co oznacza średnio jedno urządzenie na jednego człowieka. W większości będą to oczywiście smartfony, które posiada praktycznie każdy z nas.
Pośród konstelacji satelit GNSS można wskazać cztery obejmujące swoim zasięgiem całą kule ziemską, czyli amerykański GPS, rosyjski GLONASS, europejski Galileo i chiński BeiDou. Oprócz nich rozwijane są jeszcze systemy nawigacji w Japonii oraz Indiach. O istniejących systemach pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu w tym artykule. Oprócz wyżej wymienionych konstelacji globalnych, działają też, regionalne satelitarne systemy wspomagające, które służą korygowaniu, zwiększaniu dokładności oraz wiarygodności informacji dotyczących pozycjonowania.
Wykorzystanie na Ziemi
Jeśli mówi się o nawigacji satelitarnej, każdemu najbardziej kojarzy się z tym transport. Nawigacja i monitoring GPS to najczęściej wykorzystane narzędzia w logistyce. Chodzi głównie o ułatwienie poruszania się na danym terenie, a także o nadzór nad flotą i pracownikami.
Dzięki usługom opartym na lokalizacji można wysyłać spersonalizowane oferty marketingowe, kierowane do użytkownika smartfona – przygotowanie ich bazuje na wiedzy zarówno na osobistych preferencjach danego konsumenta jak i jego położenie geograficzne. Do LBS zalicza się także faktyczna nawigacja – czyli zaproponowanie przez aplikację trasy do wyznaczonego miejsca i podawanie wskazówek, żeby do tego celu dotrzeć. Systemy nawigacji satelitarnej są wreszcie doskonałym narzędziem dla precyzyjnego pomiaru czasu i synchronizacji zegarów naziemnych. Jest to bardzo przydatne w obsłudze transakcji bankowych. Transfer czasu z GNSS przydaje się również spółkom energetycznym, które mogą dzięki niemu monitorować przepływ energii w swoich sieciach przesyłowych.
A w kosmosie…
Odbiorniki sygnału GNSS od lat umieszcza się na rakietach wysyłanych w przestrzeń kosmiczną aby móc ją śledzić i przekonać się, czy podąża po właściwej trajektorii w celu dostarczenia transportowanego satelitę na orbitę. W tego typu odbiorniki wyposaża się także same satelity, żeby móc je śledzić i z dużą dokładnością potwierdzać ich pozycję w danym momencie.
źródło: space24.pl
Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak