Home -  Ze świata -  Jak tankować żeby się nie zarazić COVID-19

Jak tankować żeby się nie zarazić COVID-19

19 kwietnia 2020
tankowanie w czasie koronawirusa

Tankowanie paliwa grozi zarażeniem koronawirusem głównie przez korzystanie z pistoletów paliwowych i innych części wspólnych, dlatego stacje benzynowe podjęły środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

 

W czasie trwającej epidemii koronawirusa nasza mobilność i przemieszczanie się zostało w dużym stopniu ograniczone. Akcja #zostańwdomu oznacza, że pozostajemy w czterech ścianach i wyłączamy się z życia społecznego. I choć koronawirus uziemił większość kierowców, to wielu z nich codziennie musi wyruszyć w trasę: do pracy, na pomoc innym lub przewożąc niezbędne towary. A korzystanie z własnego samochodu wiąże się z tankowaniem na stacji, gdzie nie trudno o zarażenie wirusem SARS-COV-2.

Tankuj z głową. Stacje benzynowe to miejsca, które codziennie odwiedzają zarówno ludzie zdrowi, jak i ci, którzy nawet nie podejrzewają, że są nosicielami wirusa i nieświadomie zarażają dziesiątki innych. Jak się bronić i nie zachorować? Największe stacje benzynowe Shell, Lotos, BP, Circle K, Orlen, Moya – wprowadziły procedury bezpieczeństwa i higieny, które prowadzą do zachowania wszelkich środków ostrożności podczas wizyty na stacji. Chodzi przede wszystkim o korzystanie z jednorazowych rękawiczek, płatności bezgotówkowych i zachowanie bezpiecznego odstępu przy staniu w kolejce do kasy i w kontaktach z personelem. Należy także jak najczęściej myć ręce i dezynfekować przedmioty codziennego użytku.

 

coronavirus

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM

Wiemy już, że koronawirus, który wywołuje chorobę covid-19 przenosi się nie tylko drogą kropelkową, ale także przez dotknięcie powierzchni, z którą miał styczność chory. Dlatego do zakażenia dochodzi nie tylko w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Wystarczy dotknąć zakażonego przedmiotu, zapomnieć o umyciu rąk, dotknąć twarzy, nosa, policzka lub oczu i może dojść do infekcji.

GDZIE OSIADA KORONAWIRUS PO WIZYCIE NA STACJI BENZYNOWEJ

  • Pistolet do tankowania
  • Terminale płatnicze
  • Ramy drzwi
  • Kierownica samochodu
  • Dźwignia zmiany biegów
  • Hamulec ręczny
  • Przełączniki kierunkowskazów
  • Gotówka i karty płatnicze
  • Klamki
  • Portfel
  • Podłokietniki
  • Telefon komórkowy

DOKŁADNA DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI I RĄK

Koronawirus może przetrwać na przedmiotach od 3 godzin do tygodnia. Najlepszym środowiskiem dla koronawirusa są chłodne i wilgotne miejsca, które pozwalają mu żyć o wiele dłużej. Dezynfekcja rąk i przedmiotów alkoholem, mydłem lub innym środkiem odkażającym powinna trwać około 1 minutę. Dlatego kiedy podróżujesz samochodem miej przy sobie środek do odkażania skóry i powierzchni na bazie 70% alkoholu. Wyniki badań amerykańskich ekspertów wykazały, ile czasu wirus utrzymuje się na rożnych powierzchniach. 

  • Powierzchnia miedziana – 4 godziny
  • Karton – do 1 doby
  • plastik i stal nierdzewna – do 3 dni

Zachowaj odstęp i środki ostrożności. Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydali zalecenia, aby w obiektach handlowych zachować bezpieczny odstęp pomiędzy klientami i personelem, który wynosi 2 metry. Nie dotykaj dłońmi okolic twarzy, ponieważ przy kontakcie z chorym człowiekiem lub skażonym przedmiotem przenosisz wirus do swojego organizmu. Jeśli kaszel lub kichasz, zakryj usta zgiętym łokciem lub chusteczką i od razu wyrzuć ją do kosza. Przy kasie nie opieraj się i nie dotykaj dłonią blatu, jeśli nie musisz. Przynajmniej raz dziennie spryskaj siedzenia samochodu. To bardzo mała powierzchnia, która jest idealnym siedliskiem wirusa, który w powietrzu potrafi się utrzymać nawet do 3 godzin.

Nie wiadomo jak długo będziemy żyć w kolejnym zawieszeniu. Na pewno wrócimy do pracy, aktywności życia społecznego. Pozytywną stroną tych wydarzeń i trudnych doświadczeń jest to, że świat po epidemii nauczy nas odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny.

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

container

Zobacz, gdzie przydaje się monitoring GPS

 27 stycznia 2017

Monitoring GPS IKOL ma bardzo szerokie zastosowanie. Każdy, kto potrzebuje pełnej kontroli nad swoim pojazdem,…

Czytaj więcej
ikol tracker recenzja

Recenzja aplikacji IKOL Tracker

 8 sierpnia 2017

Zapraszamy do przeczytania recenzji naszej aplikacji IKOL Tracker, która służy do szybkiego sprawdzania pozycji i…

Czytaj więcej