Home -  Podróże -  Jak oszczędzać paliwo? 4 sprawdzone sposoby

Jak oszczędzać paliwo? 4 sprawdzone sposoby

20 stycznia 2021
stacja paliw

Kto by nie chciał płacić mniej za paliwo? Albo mieć w gratisie co 3 tankowanie? Okazuje się, że można to mieć i to bez większego wysiłku. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i cieszyć się dłuższą jazdą na jednym baku z bezawaryjnym samochodem. 

 

Paliwo to spory wydatek, zarówno dla firmy jak i domowego budżetu. Podajemy kilka efektywnych i sprawdzonych sposobów na świadome oszczędzanie. 

1. Ekonomiczna jazda – czyli płynna 

Paliwo spalane jest w mniejszym stopniu, jeśli Twoja jazda spełnia zasady ecodrivingu. Ale to nie oznacza, że od teraz masz jeździć powoli i ślamazarnie. Po prostu ruszaj zaraz po uruchomieniu silnika, przyspieszaj dynamicznie, ale nie szybko, hamuj silnikiem i jedź na możliwie najwyższym biegu. Czyli jedź płynnie, na wysokich biegach. Spełnienie tych warunków gwarantuje Ci oszczędności oraz co istotne, zapewnia większe bezpieczeństwo. Hamując silnikiem dbasz dodatkowo o klocki oraz tarcze hamulcowe. Poza tym płynne prowadzenie auta sprawia, że masz nad nim większą kontrolę, a paliwo wykorzystywane jest bardziej efektywnie. 

2. Lokalizator GPS – monitoring lokalizacji w czasie rzeczywistym 

IKOL zachęca do bezpiecznej jazdy i udostępnia narzędzia, które same monitorują koszty podróży. Lokalizatory GPS zamontowane na stałe do pojazdu prowadzą do optymalizacji koszów w samochodach flotowych oraz prywatnych. Regularny monitoring stanu paliwa pozwoli zapobiegać kradzieży i wykorzystywaniu paliwa do celów prywatnych, a ecodriving pozwoli Ci szybciej zdobyć kompetencje profesjonalnego kierowcy. 

Jeśli samochodem porusza się pracownik, warto zamontować do pojazdu lokalizator IKOL CAN, który będzie zbierał z komputera pokładowego szczegółowe informacje na temat poziomu i spalania paliwa. Każdy większy spadek będzie od razu zauważony. W systemie IKOL można także porównać kierowców i ich styl jazdy. 

 

stacja paliw oszczedzanie paliwa

3. Porządek w bagażniku i dobre opony

O tym trzeba pamiętać. Redukcja kosztów paliwa nie kończy się tylko na odpowiednim przyspieszaniu i hamowaniu. Sprawny samochód będzie zużywał mniej paliwa, jeśli do minimum ograniczysz obciążenie auta. Wożenie zbędnych kilogramów w bagażniku może i jest wygodne, ale nie zmniejszy zużycia benzyny. Koniecznie sprawdzaj też ciśnienie w oponach, nawet 1 raz w miesiącu. Przy niskim ciśnieniu w oponach (nawet o 0,5 bar) zwiększa się zużycie paliwa. Poza tym, dobrze napompowane opony zwiększą przyczepność i zapewnią większe bezpieczeństwo.

4. Wyłączanie silnika podczas postojów

Nie każdy to robi, bo nie każdy wie, że ten sposób również prowadzi się do mniejszego zużycia paliwa. Ale to też kontrowersyjny sposób, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy częste wyłączanie i włączanie silnika przyczynia się do powstawania smogu. Oczywiście, z punktu widzenia ekonomicznego, opłaca Ci się wyłączyć silnik, jeśli staniesz w dłuższym korku. Ale wymaga to rozwagi i rozsądku, aby wiedzieć kiedy można sobie na to pozwolić, a kiedy lepiej zrezygnować. 

Do prywatnego samochodu możesz wykorzystać uniwersalny lokalizator IKOL GO, który zapisze każdą trasę i dzięki raportom z podróży pokaże dystans, średnie i największe prędkości, a także postoje ich czas oraz miejsce. 

 

Ceny paliwa nie nastrajają nikogo pozytywnie, ale jak widać, dzięki odpowiedniej technice jazdy, kierowca jest w stanie zaoszczędzić na tankowaniu. Paliwo dalej będzie kosztować dużo, ale Ty masz szansę być rzadszym gościem przy dystrybutorze. 

Kategorie: Podróże, Lokalizatory GPS, Kontrola paliwa, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

christmas-gift

Świąteczny przewodnik po technologicznych prezentach 2020

 7 grudnia 2020

W te święta, jak co roku będziemy sobie życzyć zdrowia, ale chyba jak nigdy dotąd,…

Czytaj więcej
Otwarty samochód

Zostawiłeś otwarte drzwi? Lokalizator poinformuje Cię o tym!

 10 stycznia 2017

W dzisiejszym wpisie garść ciekawostek m.in. o działaniu monitoringu GPS, zastosowaniach lokalizatorów GPS, a także o…

Czytaj więcej