Home -  Zarządzanie flotą -  Grywalizacja wśród kierowców flotowych

Grywalizacja wśród kierowców flotowych

23 lutego 2016
win

Z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że niewielka doza rywalizacji w miejscu pracy jest pewnego rodzaju zachęceniem i motywacją pracowników do zwiększenia produktywności. Według przeprowadzanych badań psychologicznych współzawodnictwo w miejscu pracy zwiększa wytwarzanie związków chemicznych takich jak testosteron, dzięki któremu osiąganie nawet trudnych celów staje się o wiele łatwiejsze. Wprowadź do firmy grywalizację. Co to jest? Czytaj dalej.

 

Grywalizacja (według Pawła Tkaczyka, autora książki o tym tytule) oznacza użycie mechanizmów znanych z gier do zmiany zachowań ludzi w kontekście innym niż wirtualna rozrywka. Tylko w jaki sposób to zrobić? Manager floty jest osobą odpowiedzialną za bardzo ważny dział firmy, jednak nie oznacza to, że nie może wprowadzić do swojej pracy i do pracy swoich podwładnych odrobiny zabawy. A monitoring GPS pojazdów może mu w tym pomóc!

Miejsce pracy a rywalizacja wśród pracowników

W obecnym, błyskawicznie zmieniającym się świecie samo postawienie celów sprzedażowych to za mało. Nawet wizja ewentualnej premii o niewiadomej wielkości nie jest dostateczną motywacją dla większości pracowników. Według badań opinii społecznej Gallupa, 63% pracowników na świecie nie jest zaangażowanych w swoją pracę, a 23% pracowników wręcz ją sabotuje. To ogromne liczby! W jaki więc sposób można zachęcić aż tak niechętne osoby do starania się i dawania z siebie 100%? Ciągła wymiana pracowników nie jest właściwym rozwiązaniem – z dużym prawdopodobieństwem z czasem nawet najbardziej entuzjastyczny pracownik osiądzie na laurach i nie będzie czuł żadnego bodźca, który zmobilizuje go do osiągania kolejnych stopni efektywności, kolejnego poziomu – jak w grze komputerowej.

Dlaczego gry komputerowe są w stanie wciągnąć gracza na tyle, że przez wiele godzin jest w stanie nieprzerwanie dążyć do realizacji kolejnych misji, zwiększania umiejętności swojej postaci i w efekcie – realizacji zamierzonego na początku gry celu. Czy chciałbyś mieć pracownika tak zaangażowanego i chętnego do pracy, jak zaangażowany w grę jest pasjonat tego typu rozrywki? Wprowadź do swojej firmy grywalizację!

 

rywalizacja

Monitoring GPS pomoże w grywalizacji

Czy wiesz, że dzięki narzędziu, które pomaga Ci w pracy (jakim jest GPS do samochodu służbowego), możesz również zwiększyć produktywność i entuzjazm pracowników? Mini lokalizator GPS zamontowany w pojazdach firmowych daje Ci ogromne pole w wykorzystaniu jego licznych zastosowań w celu nie tylko zmniejszenia kosztów floty, ale także zwiększenia efektywności i zaangażowania pracowników. Wprowadź rozrywkę do swojej firmy dzięki nadajnikom GPS.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz to zrobić? Przypomnij sobie, jakie funkcjonalności ma posiadany przez Twoją firmę monitoring pojazdów. Informuje Cię on o przekroczeniach prędkości, gwałtownej jeździe kierowców, spalaniu paliwa na biegu jałowym, liczbie kilometrów przejechanych przez każdego kierowcę i wiele więcej. Wykorzystaj te dane do zaangażowania kierowców w ich pracę i spraw, aby chcieli pracować lepiej!

Sposób grywalizacji możesz zdefiniować w dowolny sposób. Poniżej podajemy dwa podstawowe sposoby na wykorzystanie GPS do samochodu do tego celu.

Gra nr 1 – Każdy na każdego

W tej formie rywalizacji każdy kierowca działa samodzielnie i konkuruje ze swoimi współpracownikami. Celem gry jest zdobycie jak najwięcej punktów za osiągnięcia (lub uzyskania jak najmniejszej liczby punktów za przewinienia – w zależności od formy, którą wybierzesz).

Możesz wybrać dowolny cel, do którego będą dążyli Twoi pracownicy. Na przykład możesz wykorzystać dane z lokalizatorów GPS w celu sprawdzania, który z pracowników w przeciągu całego miesiąca najrzadziej przekracza prędkość (lub zużywa najmniej paliwa pozostając na biegu jałowym itp.). Aby podkręcić rywalizację, możesz wykorzystać także inną funkcjonalność lokalizacji GPS jaką są alerty – informację o przekroczeniu prędkości otrzymują w takim wypadku wszyscy uczestnicy rywalizacji, a wygra ten, którego styl jazdy wygenerował najmniej alertów.

Gra nr 2 – W grupie siła

W tym rodzaju współzawodnictwa liczy się współpraca całej grup – całej floty lub kilku oddzielnych grup pracowników. Celem jest wspólne osiągnięcie jak najlepszego rezultatu statystycznego w systemie monitoringu GPS. Może to być na przykład „30 dni bez ani jednego przekroczenia ustalonej prędkości” lub też zmniejszenie spalania na biegu jałowym o kilka minut mniej w przeciągu tygodnia. W zasadzie różnych wariacji dotyczących celu grywalizacji we flocie pojazdów jest niezliczona ilość. Należy jednak pamiętać, że GPS do samochodu to narzędzie techniczne i niezwykle precyzyjne, więc należy ustalać cele możliwe do osiągnięcia i dostosowane do systemu pracy kierowców w firmie.

W jaki sposób nagradzać pracowników gdy osiągną zamierzony cel? Wszystko zależy od Twojej pomysłowości! Ważne jest jednak to, aby wygrana oznaczała wspólne świętowanie, integrację pracowników, a nie tworzyła podziałów pomiędzy nimi. Wspólne wyjście na gokarty czy kręgle? A może dzień pizzy w biurze? Nawet pewnego rodzaju wyzwanie może być niezłą motywacją – zgolisz brodę gdy drużyna wykona założony cel? Przez miesiąc będziesz przyjeżdżał do pracy na hulajnodze? Każde rozwiązanie będzie dobre!

 

hulajnoga do pracy

 

Czy wiesz już, w jaki sposób podkręcić efektywność pracowników i sprawić, aby wykonywane przez nich obowiązki wiązały się również z realizacją większego celu, który w szerszej perspektywie pozytywnie wpłynie na rozwój firmy? Czy wiesz, jak możesz wykorzystać GPS do samochodu do rozkręcenia grywalizacji w firmie? Czy masz pomysły na pozytywne wynagrodzenie pracowników? Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałeś „Tak”, to nasza rada jest już tylko jedna – działaj!

Kategorie: Zarządzanie flotą, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

coins

Jak oszczędzać dzięki lokalizacji GPS?

 17 lutego 2016

Lokalizacja i monitoring GPS to narzędzia zyskujące coraz większą popularność wśród firm posiadających flotę pojazdów.…

Czytaj więcej
astronauta

Czym różni się Galileo od GPS i innych systemów nawigacji

 5 stycznia 2017

15 grudnia 2016 roku został uruchomiony system nawigacji Galileo, europejski odpowiednik amerykańskiego GPS i rosyjskiego…

Czytaj więcej