Gołębie badają zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza
Ptaki, które kojarzą się z dziobaniem każdego okrucha i spacerami po starym mieście każdego dużego miasta, otrzymały ważne zadanie. Gołębie, bo o tych sympatycznych gruchaczach mowa, teraz badają zanieczyszczenie powietrza oraz zmiany klimatyczne – naukowcy przyczepiają im na plecach specjalne czujniki.
W badaniach jednak nie wezmą udziału ptaki, które chętnie obsiadają turystów na rynkach miast, a gołębie pocztowe. Zostały wypożyczone do tego zadania od prywatnych hodowców. Gołębiom nie stanie się żadna krzywda. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham postanowili wykorzystać gołębie do zbierania informacji o zanieczyszczeniu powietrza oraz postępowaniu zmian klimatycznych. Stworzyli do tego niewielkich rozmiarów czujniki, które ptaki mają przyczepione do grzbietu.
Na pytanie, dlaczego nie naukowcy nie użyją drona, twórca projektu, Rick Thomas, odpowiedział, że nie wszędzie da się polecieć dronem, za to gołębie mają większe pole do popisu. Poza tym drony niejednokrotnie spowodowały dużo zamieszania w Wielkiej Brytanii.
Gołębie, które zostały badaczami, są specjalnie przystosowane do powierzonych im zadań. To odmiana ptaków pocztowych, które bez problemu wracają do swojego gołębnika. Po powrocie zdejmuje im się czujniki i zapisuje zebrane dane – wilgotność powietrza, temperatura, lokalizacja GPS oraz ciśnienie powietrza. Urządzenia, z którymi latają gołębie, zostały zaprojektowane tak, aby nie przeszkadzać ptakom w codziennym funkcjonowaniu, dlatego są niewielkie, a ich waga to zaledwie 3 proc. masy ciała dorosłego gołębia.
źródło: wp.pl, gizmag.com
Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak