Gdzie jest najwięcej fotoradarów na polskich drogach?
Kiedy wybierasz się w dalszą podróż, sprawdź, gdzie możesz się spodziewać fotoradarów. Punktowych pomiarów prędkości również nie brakuje, ale są miejsca, w których naprawdę nie trzeba się starać, aby odchudzić swój portfel. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie jest najwięcej fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości.
Fotoradary są po to, aby na drodze było bezpieczniej. To fakt, z którym nikt nie dyskutuje. Kontrole drogowe w postaci fotoradarów znajdziesz zarówno na autostradach, drogach ekspresowych, a także krajowych. Skutecznie motywują do zdjęcia nogi z gazu i kontrolowania prędkości jazdy. Odcinkowe pomiary prędkości spotkasz równie często, zarówno na autostradach, jak i w mniejszych miejscowościach i wymagają od kierowcy sporej świadomości oraz wiedzy, jak dokładnie się zachować, aby uniknąć niechcianego mandatu. Sprawdzamy, co i gdzie czeka na demonów prędkości.
LIMITY PRĘDKOŚCI W POLSCE – AKTUALIZACJA
Czy wiesz, że polscy kierowcy najczęściej dostają mandat właśnie za przekroczenie prędkości? Zacznijmy zatem od ograniczeń i limitów, bo te od 2021 roku uległy małej zmianie.
- W obszarze zabudowanym możesz jechać 50 km/h w godz. od 5:00 rano do 23:00.
- W obszarze zabudowanym możesz jechać 60 km/h w godz. nocnych, czyli od 23:00-5:00 rano. Ten przepis ulegnie niebawem zmianie i nastąpi zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym, niezależnie od godziny.
Poza obszarem zabudowanym obowiązują inne ograniczenia i limity
- do 90 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych
- do 100 km/h – na drogach dwujezdniowych i dwukierunkowych
- do 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych
- do 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych
- do 140 km/h – tylko na autostradach
GDZIE JEST NAJWIĘCEJ FOTORADARÓW W POLSCE?
W Polsce mamy obecnie ponad 400 fotoradarów. Wszystkie sprawne urządzenia posiadają żółty kolor obudowy, Najwięcej stacjonarnych urządzeń spotkasz w województwie pomorskim. Kolejne województwa, gdzie zagęszczenie fotoradarów wynosi więcej niż 3 fotoradary na 100 km to woj. mazowieckie, lubelski i śląskie. Natomiast najmniej fotoradarów znajdziesz, podróżując po województwach: opolskim, warmiński-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Tam będzie zazwyczaj 1 fotoradar na 100 km. Wybrane lokalizacje urządzeń określają wyższy poziom zagrożenia wypadkiem, dlatego konieczne jest tam ograniczenie prędkości.
Co rejestrują fotoradary:
- zadaną prędkość
- zdjęcie samochodu
- numery rejestracyjne
- czas i dokładne miejsce ruszenia
CZYM JEST ODCINKOWY POMIAR PRĘDKOŚCI I JAK DOKŁADNIE DZIAŁA?
To trzeba wiedzieć. W momencie wjazdu w odcinkowy pomiar prędkości, musisz jechać zgodnie z obowiązującą prędkością, aby dany odcinek przejechać w odpowiednim czasie. Sekret tego miejsce polega właśnie na tym, w jakim czasie pokonasz konkretną odległość. Oczywiście lepiej, jeśli przejedziesz ten dystans wolno, oby nie za szybko. Odcinkowy pomiar prędkości to dystans od 1500 m do ponad 5000 m, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości. Przy wjeździe, kamera robi zdjęcie oraz skanuje numer rejestracyjny pojazdu. Przy wyjeździe, system mierzy czas początkowy i końcowy monitorowanej trasy i na tej podstawie wylicza średnią prędkość pojazdu.
GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ ODCINKOWE POMIARY PRĘDKOŚCI?
W mazowieckim, łódzkim i śląskim jest ich zdecydowanie najwięcej. Kamery ustawiono także w warmińsko-mazurskim, lubelskim, małopolskim czy świętokrzyskim. O pomiarowym odcinku prędkości poinformuje Cię znak D-51. Obecnie jest ich blisko 30.
Korzystanie z pakietu ecodriving pozwoli Ci lepiej kontrolować prędkość, z jaką się poruszasz Ty lub Twój pracownik. To prosty sposób na mniejsze koszty floty.
dane źródłowe: conrad.gitd.gov.pl
Kategorie: Podróże, Ze świata, Zarządzanie flotą, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak