Home -  Wszystkie -  Galileo – rozwiązania w zakresie ratownictwa

Galileo – rozwiązania w zakresie ratownictwa

26 października 2018
Karetka

Komisja Europejska  złożyła zamówienie na naziemną stację systemu poszukiwawczo-ratowniczego SAR / Galileo. W ramach zamówienia Thales Alenia Space zabezpieczy zespół inżynieryjny i serwisowy na okres 12 miesięcy oraz hosting na wyspie La Reunion. Ponadto dostarczy innowacyjny system MEOLUT (Medium Orbit Local User Terminal).

 

Komisja Europejska i GSA (Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej) zwiększą swój wkład w Cospas-Sarsat (Międzynarodowy System Satelitarny Ratownictwa Lądowego, Powietrznego i Morskiego) poprzez wydajne i kompaktowe rozwiązanie MEOLUT firmy Thales Alenia Space. COSPAS / SARSAT to międzyrządowa organizacja założona przez Kanadę, Stany Zjednoczone, Rosję i Francję. Działa od 1985 roku i zapewnia bezpłatną globalną usługę wyszukiwania i ratowania dzięki infrastrukturze 43 krajów na całym świecie.

Thales Alenia Space wygrało przetarg Komisji Europejskiej na zaprojektowanie i budowę naziemnej stacji na wyspie La Reunion do śledzenia satelitów GNSS na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO – Middle Earth Orbit). Stacja naziemna będzie odbierać i przetwarzać sygnały  o częstotliwości 406 MHz pochodzące z obserwowanych satelitów. Te będą przekazywane do sieci SAR / Galileo przez francuskie Centrum Kontroli Misji (FMCC), które znajduje się w Tuluzie. MEOLUT Next zwiększy wkład Komisji Europejskiej w system Cospas-Sarsat Search and Rescue. System obejmie południową część oceanu indyjskiego i przyczyni się do zwiększenia zasięgu na całym świecie. Jest to uzupełnienie istniejących trzech jednostek MEOLUT, które są rozmieszczone w Europie. Cały program jest pod nadzorem Europejskiego Organu Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej.

Rozwiązania na MEO mają zastąpić dotychczasowy system działający na niskiej orbicie. Innowacyjny system umożliwi szybszą reakcję ratunkowych – dostarczy dokładniejsze dane lokalizacyjne w czasie zbliżonym do rzeczywistego służbom poszukiwawczo-ratowniczym. W tym celu zostaną wykorzystane m.in. urządzenia naziemne do wykrywania i lokalizacji sygnałów z radiolatarni alarmowych o częstotliwości 406 MHz. MEOLUT Next będzie również wspierać drugą generację nadajników Cospas-Sarsat.

 

Działanie COSPAS SARSAT
Działanie systemu COSPAS – SARSAT

 

Korzystając z wydajnego i kompaktowego rozwiązania MEOLUT Next, Komisja Europejska skorzysta z pierwszego na świecie kosmicznego systemu poszukiwawczo-ratowniczego tego typu. Wydajność urządzenia MEOLUT Next znacznie przewyższa obecne wymagania. Podróżowanie będzie jeszcze bezpieczniejsze. Warto pamiętać, że system Cospas-Sarsat, działający od 1988 roku, ratuje rocznie około 1500 istnień ludzkich – powiedział Philippe Blatt, wiceprezes w Thales Alenia Space

Thales Alenia Space projektuje, obsługuje i dostarcza satelitarne systemy dla rządów i instytucji naukowych. Oddany do użytku w 2016 roku, system MEOLUT Next jest bezkonkurencyjny, wykrywa sygnały alarmowe z odległości ponad 5.000 km.

źródło: space24.pl, thalesgroup.com

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

office

Funkcje monitoringu GPS, które mogą Ci się przydać

 27 listopada 2018

Nieważne, czy używasz monitoringu GPS we flocie, czy w prywatnym samochodzie – dzisiaj zaprezentujemy kilka…

Czytaj więcej
architecture

Ustawienia, które ułatwią zarządzanie flotą

 11 września 2018

Dzisiaj mamy dla Was zestawienie kilku ciekawostek, z których dowiecie się, jak funkcje GPS ułatwią…

Czytaj więcej