Home -  Przenośne lokalizatory -  Dlaczego pszczoły są dla nas takie ważne?

Dlaczego pszczoły są dla nas takie ważne?

30 maja 2017
beekeeper

Każdy z nas zna te małe kosmate stworzonka w czarno-żółte pasy. Część z nas wychowała się na dobranocce „Pszczółka Maja”. Warto więc zdać sobie sprawę, jak niezwykle ważne i pożyteczne są te małe stworzenia. Na pewno chociaż raz każdy z nas słyszał, że jeśli wyginą pszczoły, nie przeżyje również człowiek. Jak więc można temu zapobiec? Jednym z rozwiązań stał się monitoring GPS uli.

 

Od prawie 20 lat hodowcy pszczół alarmują, że pszczoły znikają z uli. Wylatują z uli i już do nich nie wracają. Naukowcy tłumaczą to działaniem pestycydów, przez które owady tracą orientację w terenie. Jakie to może mieć konsekwencje dla człowieka? Bardzo poważne. Pszczoły odpowiedzialne są za 2/3 roślin, które służą człowiekowi za pożywanie. Bez pszczół nie będziemy mieli pomidorów, cukinii, jabłek, orzechów, wiśni, czereśni, a także oleju rzepakowego i wielu innych warzyw i owoców, które codziennie spożywamy.

Co bym nam zostało? Rośliny wiatropylne, takie jak zboża, ale niektórzy naukowcy twierdzą, że byłoby to o wiele za mało, by wykarmić ludzkość. Groziłaby nam więc klęska głodowa. Nie zdajemy więc sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy zależni od tych małych stworzonek. W samej Europie pszczoły zapylają ponad 4000 odmian warzyw! Tam gdzie populacja pszczół drastycznie się zmniejszyła, np. w Chinach, wiele roślin zapylanych jest ręcznie przez człowieka, co jest nie tylko bardzo pracochłonne, ale przede wszystkim kosztowne.

Co szkodzi pszczołom:

  • pestycydy
  • zmiany klimatu
  • mało urozmaicony krajobraz terenów rolniczych

Oprócz tego, coraz częściej notowane są przypadki kradzieży i zniszczenia uli, co również przyczynia się do wyginięcia pszczół.

Na szczęście pojawia się coraz więcej akcji, które uświadamiają ludziom, jak ważne są dla nas pszczoły i jak możemy się przyczynić do ochrony tych owadów. W miastach coraz częściej buduje się „hotele” dla pszczół, które utraciły swoje naturalne siedliska.

Oprócz tego, bardzo ważne jest, aby:

  • zrezygnować ze stosowania pestycydów w uprawie roślin
  • wspierać ekologiczne rolnictwo
  • wzmocnić bioróżnorodność upraw rolniczych
  • chronić ule
  • monitorować stan zdrowia pszczół i innych owadów zapylających

Pszczelarze coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania, aby móc kontrolować swoje ule i szybko działać w razie zagrożenia. Wyposażają ule w czujniki ciepła i wilgotności, dzięki czemu cały czas wiedzą, jaki „klimat” panuje w środku. W każdej chwili mogą reagować, jeśli coś będzie nie tak. Wielu pszczelarzy również sięga po monitoring GPS. Wiąże się to z kradzieżami, albo przenoszeniem uli przez „żartownisiów”. Dzięki lokalizatorom GPS pszczelarz może:

  • stale sprawdzać pozycję swoich uli
  • zabezpieczyć ule
  • otrzymywać powiadomienia w razie przemieszczania się ula
  • zareagować w przypadku kradzieży
  • zobaczyć, gdzie ul mógł zostać przeniesiony

Dla pszczelarzy, którzy chcą wyposażyć swój ul w lokalizator GPS, polecamy przenośny lokalizator IKOL DURO, który można zamontować w ulu lub pod nim. Jest on całkowicie bezpieczny dla pszczół i pozwoli na:

  • stały monitoring GPS ula w czasie rzeczywistym,
  • generowanie powiadomień, jeśli z ulem będzie działo się coś niepożądanego,
  • szybką reakcję w przypadku przenoszenia ula i kradzieży.

Lokalizator jest wyposażony we własne zasilanie, jego bateria starcza bez ładowania na 24 miesiące, a oprócz tego moduł jest wodoodporny. Wystarczy zamocować go w odpowiednim miejscu, aby mieć kontrolę nad ulami.

Monitoring GPS uli

Oprócz zapylania roślin, pszczoły produkują również miód. Dodatkowo pszczoły dostarczają nam również pyłek pszczeli (obnóża), pierzgę, propolis (inaczej kit pszczeli), mleczko pszczele i jad pszczeli. Ich wyginięcie oznaczałoby dla nas stratę wielu pożytecznych produktów, a także  konieczność masowego zapylania roślin przez ludzi, aby zapobiec wyginięciu wielu gatunków warzyw i owoców. A na to nas zwyczajnie nie stać.

opracowano na podstawie: greenpeace.org, www.miodkupujeszpszczolyratujesz.pl, http://pl.blastingnews.com

Kategorie: Przenośne lokalizatory, Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

szyna gps

Nowość IKOL: Podłączenie do szyny CAN

 5 maja 2015

Moduł IKOL CAN Integracja z komputerem pokładowym możliwa jest dzięki dwóm rzeczom: modułowi IKOL CAN…

Czytaj więcej
auta flota ciężarówek i tirów z ikol

Transport drogowy – E transport – jak zwiększyć zyski dzięki lokalizacji GPS?

 8 lutego 2016

Istnieje wiele teorii na temat przyszłości transportu drogowego na świecie i w Polsce. Wszystko jednak…

Czytaj więcej