Ciekawostki ze świata GPS – sprawdź, czy wiesz, że…
Systematycznie zbieramy różne ciekawostki na temat naszego systemu telematycznego, a także ogólnie dotyczące technologii, jaką jest GPS. Dzisiaj serwujemy Wam kolejną porcję ciekawostek – zapraszamy do tekstu 🙂
Czy wiesz, że…?
Naukowcy twierdzą, że każdy z nas ma w mózgu wewnętrzny GPS.
Profesor Edvard Moser wspólnie z May-Britt (długoletnią współpracowniczką, wówczas także żoną) i Johnem O’Keefe z University College London, odkryli komórki, które tworzą system pozycjonowania w naszym mózgu, przypominający coś w rodzaju wewnętrznego GPS. Moser odkrył, że w naszym mózgu są specjalne neurony – komórki siatkowe, które wspólnie z odkrytymi wcześniej przez Johna O’Keefe’a komórkami (neuronami) miejsca tworzą w naszym mózgu mapę wszystkich miejsc, w których bywamy. Dzięki temu ludzie są w stanie zapamiętać różne miejsca i orientować się w przestrzeni.
Chirurdzy użyli specjalistycznego GPS do operacji mózgu.
Neurochirurgiczny GPS może być wykorzystywany przy operacjach w obrębie mózgu, a także w operacjach naczyniowych. Dzięki systemowi neuronawigacji zmniejsza się do minimum ryzyko powikłań, a pacjent może lepiej Aplikacje mobilne tworzone są z myślą ułatwienia użytkownikom wielu czynności – można przez nie zamawiać jedzenie, ubrania, płacić rachunki, czy robić szybkie przelewy. Z myślą o wygodzie użytkownika IKOL powstały też nasze aplikacje mobilne – dzięki aplikacji IKOL X możesz szybko sprawdzić lokalizację drugiej osoby – partnera, dziecka, czy rodzica. Dowiesz się też, gdzie ostatnio łączył się z WiFi, czy porusza się piechotą, rowerem, czy pojazdem,. Drugą naszą aplikacją jest IKOL Tracker, która pozwala na kontrolę lokalizatorów za pomocą telefonu – można szybko sprawdzić pozycję lokalizatora, jego prędkość, stan baterii/akumulatora, czy pokonane trasy. Można również wygenerować link szybkiego dostępu do lokalizatora i wysłać przez SMS, maila Messengera, WhatsAppa, lub inną aplikację.
IKOL sprawdził, jakie są największe korzyści z telematyki we flocie.
System telematyczny, jakim jest monitoring GPS, daje bardzo wiele korzyści we flocie pojazdów – nie trzeba tworzyć sprawozdań, wystarczy wygenerować odpowiedni raport, pozwala na precyzyjną kontrolę paliwa i redukcję kosztów z nim związanych, pomaga w kontroli pracowników i pojazdów, uczy kierowców ekonomicznej i bezpiecznej jazdy, dzięki czemu nie stanowią oni zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki monitoringowi GPS można otrzymywać powiadomienia o nieoczekiwanych sytuacjach oraz odliczyć VAT od kosztów związanych z flotą dzięki ewidencji pojazdów.
Powstała aplikacja działająca w oparciu o GPS, która ma zastąpić niewidomym psa przewodnika.
Rosyjscy naukowcy z ośrodka rehabilitacyjnego w Tiumeniu stworzyli oparty na GPS system nawigacyjny, przeznaczony dla osób niewidomych, aby ułatwić im poruszanie się po mieście. Aplikację zwaną „Mówieniem Mapy” stworzono z kolei na Politechnice Gdańskiej. Aplikacja umożliwia niewidomym poruszanie się po mieście bez potrzeby angażowania psa przewodnika. Obie aplikacje generują wskazówki głosowe, które pomagają osobie niewidomej poruszać się na otwartej przestrzeni.
Kategorie: Podróże, Ze świata, Telefon, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak