Home -  Ze świata -  Korytarz życia – obowiązkowe miejsce na drodze

Korytarz życia – obowiązkowe miejsce na drodze

24 września 2019
korytarz życia kampania życie ma pierwszeństwo

Wypadki drogowe to kryzysowe sytuacje dla ratowania ludzkiego życia. Korytarz życia to miejsce na środku drogi, które ma pomóc w szybkiej i sprawnej akcji ratowniczej pojazdom uprzywilejowanym. Polskie prawo zmienia się na korzyść i zarówno korytarz życia, jak i jazda na suwak będą obowiązkowe.

 

Wielu kierowców intuicyjnie robi miejsce dla karetki czy radiowozu. Dla wielu to zjawisko normalne, bo tak nakazuje zdrowy rozsądek. Dla pozostałych kierowców, zasady bezpieczeństwa i pierwszeństwa na drodze zostały jasno określone. Smutne jest tylko to, że potrzebna była zmiana w przepisach, by zmienić mentalność kierowców.

 

ZMIANA W PRZEPISACH OD LISTOPADA 2019

Z dniem 1 listopada 2019 r., Ministerstwo Infrastruktury wprowadza w życie projekt nowelizacji ustawy, Prawo o ruchu drogowym, który dotyczy tworzenia na drodze korytarzy życia i obowiązek jazdy na suwak.

Chodzi o określenie jasnych zasad, według których kierowcy będą tworzyć wolną przestrzeń dla służb ratunkowych i umożliwią im swobodny przejazd. Odtąd kierowcy, jadący lewym skrajnym pasem mają się zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, aby udostępnić przejazd pojazdom uprzywilejowanym.

Przepisy dotyczące jazdy na suwak mają obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Określają one zasady pierwszeństwa na drodze. Kierowca ma obowiązek wpuścić przed siebie samochód, który włącza się do ruchu ze znikającego pasa. Czyli jeden kierowca wpuszcza przed siebie jeden samochód. Jeśli pas ruchu kończy się po obu stronach, wówczas kierowca wpuszcza po jednym samochodzie z każdej strony. 

 

 

KAMPANIA EDUKACYJNA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowała kampanię edukacyjną „Życie ma pierwszeństwo”, która ma uwrażliwić kierowców na odpowiednie zachowania na drodze, by pomóc uratować komuś życie po wypadku. Spot można obejrzeć na stronie www.zyciemapierwszenstwo.pl.

 

JAK TWORZYĆ KORYTARZ ŻYCIA?

  1. Obserwuj drogę i zachowania kierowców. 
  2. Zjedź na bok pasa, którym jedziesz
  3. Jedziesz lewym pasem – zjedź w lewo
  4. Jedziesz prawym pasem – zjedź w prawo
  5. Jeśli droga ma 3 pasy ruchu, a ty jedziesz środkowym – zjedź w prawo

 

 

BLOKOWANIE DROGI UTRUDNIA RATOWANIE ŻYCIA

Duże miasto w godzinach szczytu, zwłaszcza na głównych drogach, oznacza nic innego jak korek. Jeśli trwa dłużej niż zwykle, to wiadomo, że coś się stało. Korek na autostradzie też jest problemem. Jednak zawracanie i jazda pod prąd na autostradzie to już absurd, ale w Polsce ich nie brakuje. Natomiast dla ratowników medycznych liczy się każda minuta. Dziś, czas dojazdu do rannych, zależy głównie od empatii innych kierowców. Już niedługo takie zachowania będą wymuszone prawem.

MOŻLIWOŚĆ PRZEGLĄDANIA LOKALIZACJI NA ŻYWO

Poruszanie się samochodem lub komunikacją miejską po dużym mieście, w godzinach porannych lub popołudniowych, często oznacza dłuższą podróż w korku. Każdy wypadek lub kolizja powoduje karambol i wydłużony czas dojazdu do celu. Przenośne lokalizatory GPS pokazują na mapie aktualną pozycję. Jeśli Twoje dziecko samodzielnie dojeżdża do/ze szkoły, możesz widzieć jego lokalizację na telefonie. Aplikacja IKOL X zamienia telefon w lokalizator, a instalując IKOL Tracker, widzisz na żywo pozycję lokalizatorów.

źródło: gov.pl; zyciemapierwszenstwo.pl

Kategorie: Ze świata, Telefon, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

samochod predkosciomierz

Kierowca często przekracza prędkość? Szczegóły w raporcie i alercie IKOL

 2 września 2020

Kierowcy nieustannie się spieszą i przekraczają dozwolone prędkości. Ryzykowne zachowania i notoryczne łamanie przepisów możesz…

Czytaj więcej
question

Czy wiesz, że…? – ciekawostki o monitoringu GPS

 7 listopada 2016

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie  ciekawostek dotyczących monitoringu GPS. Monitoring GPS początkowo wykorzystywała tylko amerykańska armia…

Czytaj więcej