Pomysły na weekendowy wyjazd
Wielu z nas marzy o dalekich podróżach, a czasem nie znamy dobrze własnego kraju. Dlatego warto poświęcić choćby weekend, aby zwiedzić ciekawe zakątki w Polsce. Sprawdźcie, czy na pewno już tam byliście. Spakujcie kanapki, termos z herbatą i w drogę!
Na weekendowy wyjazd nie trzeba wielkiego budżetu. Wystarczy trochę oszczędności, sprawdzenie atrakcji w sieci, zaklepanie niedrogiego noclegu, aby spędzić udany weekend. Co warto zobaczyć w naszym pięknym kraju? Podrzucamy dzisiaj kilka propozycji.
Olsztyn i okolice
stolica Warmii i Mazur to świetne miejsce dla miłośników starej architektury, a także dla tych, którzy chcą obcować z naturą, bowiem w okolicy jest sporo jezior i urokliwych zakątków. Co warto zobaczyć?
- Zabytkową starówkę Olsztyna z Wysoką Bramą, bazylikę pw. św. Jakuba ze świetnie zachowanym sklepieniem sieciowym. Koniecznie trzeba też zajrzeć do olsztyńskiego planetarium i zamku Kapituły Warmińskiej.
- Na terenie miasta znajduje się szesnaście jezior. Duża popularnością wśród turystów cieszy się jezioro Ukiel, nad brzegiem, którego stworzono niedawno nową plażę i centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
- Na południe od Olsztyna leży wieś Grunwald, miejsce jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Co roku, w rocznicę bitwy, odbywa się tutaj wielka impreza.
- Niecałe 50 kilometrów na północ od miasta można zwiedzić średniowieczny zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Z kolei w oddalonym o 26 kilometrów Olsztynku znajduje się skansen prezentujący architekturę ludową z terenów Prus.
- Fanom sportów wodnych wiele atrakcji zapewni Ostóda – latem można tutaj pojeździć na nartach wodnych. Miłośnicy muzyki reggae latem ściągają tu na festiwal muzyczny, który odbywa się tutaj od 2001 roku.
Elbląg
piękne średniowieczne miasto położone blisko Zalewu Wiślanego i jeziora Drużno. Tutaj na pewno nie będzie miejsca na nudę! Co warto zwiedzić?
- Średniowieczną zabudowę z Katedrą św. Mikołaja i Bramą Targową. Co ciekawe, większość z kamienic na starym mieście została odbudowana całkiem niedawno, a ich architektura nawiązuje do pruskich rozwiązań. Warto też wybrać się na spacer nad rzekę Elbląg, która łączy się z kanałem Ostródzko – Elbląskim.
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu z poruszająca wystawą „Elbląg Reconditus”.
- Bażantarnię czyli las miejski z trasami turystycznymi wiodącymi po wąwozach i wzgórzach.
- Jezioro Drużno położone na południe od miasta, które dzięki silnie zarośniętym brzegom stało się siedliskiem licznych gatunków ptaków.
- Wodniakom na pewno przypadnie do gustu rejs Kanałem Ostródzko – Elbląskim, gdzie na pewno wielką atrakcją będzie przeprawa przez pochylnie, między innymi w Buczyńcu (statek przewożony jest po torach między dwoma odcinkami kanału znajdującymi się na różnych wysokościach).
Góry Świętokrzyskie i okolice
to całkiem spory obszar, którego nie da się zwiedzić podczas jednego weekendu, ale to dobry pretekst, by wracać tu co jakiś czas. Co na pewno warto zobaczyć?
- Świętokrzyski Park Narodowy – gdzie szlaki turystyczne zaprowadzą do Bazyliki na Świętym Krzyżu, klasztoru bernardynek na Świętej Katarzynie czy rozległe gołoborze.
- Zabytkowe miasteczko Bodzentyn z ruinami zamku biskupów krakowskich.
- Kielce, gdzie można zwiedzić Pałac Biskupów (obecnie Muzeum Narodowe), barokową bazylikę z piękną polichromią oraz lapidarium z macew. Warto też pospacerować po rynku i odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy, by uszczęśliwić swoje wewnętrzne dziecko.
- Okolice Kielc z ruinami zamku w Chęcinach czy ruinami pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, skansenem w Tokarni, jaskinią Raj i Centrum Neandertalczyka.
Łeba i okolice
to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów nad Bałtykiem. Ale to nie tylko zatłoczone plaże, to także możliwość poznania ciekawej kultury tych okolic i prawdziwej przyrodniczej perełki.
- Ruchome wydmy stanowiące część Słowińskiego Parku Narodowego przyciągają co roku tysiące turystów. Przesuwające się masy piasku doprowadziły do zniszczenia średniowiecznej wsi Stara Łeba, w tym gotyckiego kościoła, którego pozostałości można wciąż obejrzeć. Do wydmy warto wybrać się drogą przez wąską mierzeję rozdzielającą Bałtyk i jezioro Łebsko. Na uwagę na pewno zasługuje Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rabce.
- Spotkanie z architekturą ludową w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie można zapoznać się ze spuścizną materialną Słowińców.
- Lębork – niewielkie miasteczko z zachowaną starówką i kilkoma zabytkami. Tu koniecznie trzeba przejść się deptakiem przy rzece Łebie, zobaczyć średniowieczny kościół św. Jakuba i kamienne kręgi „Gotów”.
- Miłośnicy malarstwa nie mogą ominąć Słupska, bo w tutejszych zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się największa kolekcja portretów autorstwa Witkacego.
Szlak Piastowski
trasa turystyczna w Polsce, przebiegająca przez województwo wielkopolskie i województwo kujawsko-pomorskie. Pozwala poznać bardzo ważne miejsca związane z historią naszego kraju.
- Jako pierwsze miejsce na wyruszenie szlakiem warto wybrać Gniezno. Dysponujące stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i położone przy linii kolejowej miasto zachowało też kilka interesujących zabytków (Bazylika prymasowska, kościół Świętego Jerzego czy Muzeum Początków Państwa Polskiego). W końcu to pierwsza stolica naszego kraju!
- Ostrów Lednicki z ruinami siedziby pierwszych władców Polski oraz położonym w pobliżu (Dziekanowice) Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym.
- Średniowieczne kościoły: Mogilno, Strzelno, Inowrocław i Kruszwica.
- Poznań z zespołem średniowiecznych zabytków – Ostrów Tumski, Archikatedra i Muzeum Archeologiczne.
- Ciekawą inicjatywą jest stworzony w 2018 roku Trakt Królewski w Gnieźnie. Na ulicach miasta ustawiono tablice informacyjne, rzeźby władców Polski, postaci z legend i… królików. Trakt pomyślano w takim sposób aby idący nim turyści mogli poznać większość zabytków miasta. A co z królikami? Sprawdźcie sami!
Podpowiadamy jeszcze, co warto ze sobą zabrać na weekendowy wyjazd:
źródło: podrozepoeuropie.pl, wikipedia.org. Źródła fotografii znajdują się na zdjęciach.
Kategorie: Podróże, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak