Home -  Wszystkie -  Galileo – rozwiązania w zakresie ratownictwa

Galileo – rozwiązania w zakresie ratownictwa

26 października 2018
Karetka

Komisja Europejska  złożyła zamówienie na naziemną stację systemu poszukiwawczo-ratowniczego SAR / Galileo. W ramach zamówienia Thales Alenia Space zabezpieczy zespół inżynieryjny i serwisowy na okres 12 miesięcy oraz hosting na wyspie La Reunion. Ponadto dostarczy innowacyjny system MEOLUT (Medium Orbit Local User Terminal).

 

Komisja Europejska i GSA (Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej) zwiększą swój wkład w Cospas-Sarsat (Międzynarodowy System Satelitarny Ratownictwa Lądowego, Powietrznego i Morskiego) poprzez wydajne i kompaktowe rozwiązanie MEOLUT firmy Thales Alenia Space. COSPAS / SARSAT to międzyrządowa organizacja założona przez Kanadę, Stany Zjednoczone, Rosję i Francję. Działa od 1985 roku i zapewnia bezpłatną globalną usługę wyszukiwania i ratowania dzięki infrastrukturze 43 krajów na całym świecie.

Thales Alenia Space wygrało przetarg Komisji Europejskiej na zaprojektowanie i budowę naziemnej stacji na wyspie La Reunion do śledzenia satelitów GNSS na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO – Middle Earth Orbit). Stacja naziemna będzie odbierać i przetwarzać sygnały  o częstotliwości 406 MHz pochodzące z obserwowanych satelitów. Te będą przekazywane do sieci SAR / Galileo przez francuskie Centrum Kontroli Misji (FMCC), które znajduje się w Tuluzie. MEOLUT Next zwiększy wkład Komisji Europejskiej w system Cospas-Sarsat Search and Rescue. System obejmie południową część oceanu indyjskiego i przyczyni się do zwiększenia zasięgu na całym świecie. Jest to uzupełnienie istniejących trzech jednostek MEOLUT, które są rozmieszczone w Europie. Cały program jest pod nadzorem Europejskiego Organu Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej.

Rozwiązania na MEO mają zastąpić dotychczasowy system działający na niskiej orbicie. Innowacyjny system umożliwi szybszą reakcję ratunkowych – dostarczy dokładniejsze dane lokalizacyjne w czasie zbliżonym do rzeczywistego służbom poszukiwawczo-ratowniczym. W tym celu zostaną wykorzystane m.in. urządzenia naziemne do wykrywania i lokalizacji sygnałów z radiolatarni alarmowych o częstotliwości 406 MHz. MEOLUT Next będzie również wspierać drugą generację nadajników Cospas-Sarsat.

 

Działanie COSPAS SARSAT
Działanie systemu COSPAS – SARSAT

 

Korzystając z wydajnego i kompaktowego rozwiązania MEOLUT Next, Komisja Europejska skorzysta z pierwszego na świecie kosmicznego systemu poszukiwawczo-ratowniczego tego typu. Wydajność urządzenia MEOLUT Next znacznie przewyższa obecne wymagania. Podróżowanie będzie jeszcze bezpieczniejsze. Warto pamiętać, że system Cospas-Sarsat, działający od 1988 roku, ratuje rocznie około 1500 istnień ludzkich – powiedział Philippe Blatt, wiceprezes w Thales Alenia Space

Thales Alenia Space projektuje, obsługuje i dostarcza satelitarne systemy dla rządów i instytucji naukowych. Oddany do użytku w 2016 roku, system MEOLUT Next jest bezkonkurencyjny, wykrywa sygnały alarmowe z odległości ponad 5.000 km.

źródło: space24.pl, thalesgroup.com

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

PROSTY I FUNKCJONALNY LOKALIZATOR GPS?

Jak wybrać prosty i funkcjonalny lokalizator GPS?

 7 lutego 2020

Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze lokalizatora GPS, który będzie na tyle uniwersalny i jednocześnie…

Czytaj więcej
wspinaczka gorska

Bezpieczna wspinaczka górska – zadbaj o siebie i najbliższych

 18 stycznia 2019

Amatorzy wspinaczki górskiej doskonale zdają sobie sprawę, jak szybko i niespodziewanie może się zmienić pogoda…

Czytaj więcej