Chiny uruchamiają kolejne satelity nawigacyjne Beidou
Chiny w sobotę wystrzeliły na orbitę dwa satelity nawigacyjne Beidou na jednej rakiecie nośnej. Beidou to chińska nawigacja satelitarna, odpowiednik amerykańskiego GPS, który swoim zasięgiem obejmuje obszar Azji.
Rakieta nośna Long March-3B wystartowała z centrum Xichang Satellite Launch Center w prowincji Sichuan w południowo-zachodniej części Chin. To była 283 misja serii rakiet długich. Bliźniacze satelity weszły na orbitę ponad trzy godziny po starcie. Po serii testów będą współpracować z 10 innymi satelitami BeiDou-3, będącymi już na orbicie. Bliźniacze satelity zostały opracowane przez Akademię Innowacji dla Mikrosatelitów Chińskiej Akademii Nauk. Nazwany na cześć chińskiego terminu „Wielka Niedźwiedzica”, system Beidou rozpoczął służbę w Chinach w 2000 roku, a regionie Azji i Pacyfiku w 2012 roku.
Beidou to chiński system nawigacji satelitarnej, który swoim zasięgiem obejmuje obszar Azji, docelowo jednak ma być systemem ogólnoświatowym. Obecnie system ma charakter testowy i składa się z 4 satelitów, pierwszy na orbitę trafił w 2000 roku. Finalnie będzie złożony z 5 satelitów geostacjonarnych i 30 poruszających się po orbitach o średniej wysokości. Dokładność ma wynosić około 10 metrów. Pełną operacyjność (czyli 35 satelitów) i globalny zasięg system ma osiągnąć do 2020 roku.
Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak