Chiński odpowiednik GPS się rozbudowuje – na orbitę trafiły kolejne satelity
W ramach budowania konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS systemu nawigacji satelitarnej Beidou (Wielka Niedźwiedzica) w niedzielę 5 listopada 2017 roku Chiny umieściły na orbicie kolejne dwa tworzące go satelity.
Beidou to chiński system nawigacji satelitarnej, który swoim zasięgiem obejmuje obszar Azji, docelowo jednak ma być systemem ogólnoświatowym. Obecnie system ma charakter testowy i składa się z 4 satelitów, pierwszy na orbitę trafił w 2000 roku. Finalnie będzie złożony z 5 satelitów geostacjonarnych i 30 poruszających się po orbitach o średniej wysokości. Dokładność ma wynosić około 10 metrów. Pełną operacyjność (czyli 35 satelitów) i globalny zasięg system ma osiągnąć do 2020 roku.
5 listopada 2017 roku rakieta Długi Marsz 3B z będącym nosicielem obu satelitów Beidou-3M dodatkowym członem Yuanzheng-1 (Ekspedycja-1) wystartowała z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan na zachodzie Chin. Obecnie z sygnału działającego już systemu Beidou-2 można korzystywać tylko w Chinach i ich okolicy, ale w roku 2015 umieszczono na orbicie pierwszego satelitę systemu Beidou-3, który ma mieć zasięg globalny.
Dostępna dla użytkowników cywilnych wersja Beidou-3 pozwoli na lokalizowanie obiektów z dokładnością od 2,5 do pięciu metrów, natomiast do dyspozycji chińskich sił zbrojnych i niektórych agend rządowych będą sygnały zaszyfrowane, pozwalające osiągnąć precyzję rzędu milimetrów – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”.
O istniejących systemach nawigacji satelitarnej
i różnicach między nimi pisaliśmy we wcześniejszym artykule:
źródło: TVN24, materiały własne
Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak