Indie z własnym systemem nawigacji satelitarnej
Indie są kolejnym krajem, który pracuje nad własnym systemem nawigacji satelitarnej. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych zakończyła budowę własnego systemu nawigacyjnego IRNSS. Projekt zrealizowano wraz z wyniesieniem na orbitę ostatniego z siedmiu satelitów.
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych wystrzeliła ostatniego satelitę rodzimego systemu nawigacji satelitarnej. Satelita oznaczony jako IRNSS-1G został wyniesiony w kosmos z pomocą indyjskiej rakiety nośnej Polar Satellite Launch Vehicle. Start miał miejsce w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan w Sriharikota.
IRNSS-1G jest siódmym w kolejności uruchomionym satelitą indyjskiego systemu nawigacyjnego. Pierwszy z tej serii (IRNSS-1A) trafił na orbitę 1 lipca 2013 roku.System ma zapewnić dokładność pomiaru na poziomie do 20 metrów przy swoim maksymalnym zasięgu działania i ok. 10 metrów na terenie Indii.
Zatwierdzony w 2006 roku IRNSS, czyli Indyjski Regionalny System Nawigacji Satelitarnej, za podstawowy cel obrał niezawodne pozycjonowanie, nawigację i pomiar czasu na obszarze Indii oraz bezpośrednim sąsiedztwie:
Właściwości techniczne instrumentów satelitarnych IRNSS zapewniają systemowi interoperacyjność i kompatybilność z elementami amerykańskiego systemu GPS i europejskiego Galileo. Nad systemem kontrolę sprawuje rząd Indii.
O innych systemach nawigacji satelitarnej pisaliśmy wcześniej:
źródło: space24.pl
Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak