Rosja wystrzeliła kolejną rakietę – trwa ulepszanie systemu GLONASS
Rosyjski resort obrony poinformował, że w piątek 22 września o godz. 3:30 czas lokalnego (g. 2:30 w Polsce) z kosmodromu w Plesiecku, w obwodzie archangielskim, wystartowała rakieta Sojuz 2.16, której zadaniem jest wyprowadzenie na orbitę satelity nawigacyjnego GLONASS-M.
GLONASS to rosyjski odpowiednik systemu GPS. Jego budowę rozpoczęto 1 grudnia 1976 w ZSRR, dekretem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i Rady Ministrów ZSRR O rozwoju globalnego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Dzisiaj system jest zarządzany przez Wojska Kosmiczne Federacji Rosyjskiej i składał się do tej pory z 31 satelitów emitujących sygnał o różnej częstotliwości.
22 września 2017 roku na wystrzelona została rakieta Sojuz z najnowszym sputnikiem systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Została wystrzelona z wyrzutni nr 4 na platformie startowej nr 43 doświadczalnego kosmodromu w Plesiecku – odnotowano w komunikacie rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
Rosyjskie rakiety Sojuz były wykorzystywane wcześniej do wyniesienia na orbitę satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który ma być alternatywą dla rosyjskiego GLONASS oraz amerykańskiego GPS.
Galileo oficjalnie działa od grudnia 2016 roku, na razie tylko w połączeniu z sygnałami GPS. Dzieje się tak, ponieważ obecnie system działa dzięki 18 satelitom krążącym po trzech orbitach na wysokości 23 222 kilometrów, nie więc jeszcze kompletny. Do 2020 roku ma dołączyć jeszcze 12 satelitów, z czego 6 będzie pełniło funkcję rezerwowych.
Nad niezależnym system nawigacji satelitarnej pracuje także Japonia – więcej na ten temat w tym artykule.
Istniejące systemy nawigacji satelitarnej
porównaliśmy na naszym blogu:
opracowano na podstawie PAP, materiały własne
Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak