Home -  Wszystkie -  Monitoring GPS w „Na dobre i na złe”

Monitoring GPS w „Na dobre i na złe”

19 września 2016
ambulance

Coraz więcej karetek pogotowia jest wyposażanych w monitoring GPS, co pozwala na lepszą kontrolę pojazdów ratunkowych. Oprócz tego pomaga również dyspozytorowi, który przyjmuje zgłoszenie – może on sprawdzić, która karetka znajduje się najbliżej miejsca zgłoszenia, co skraca cenny czas oczekiwania na pomoc. 

 

Także w popularnym serialu „Na dobre i na złe” pokazane zostało, że karetki korzystają z monitoringu GPS i był to dość kluczowy wątek w 643 odcinku. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

 

O tym, że karetki wyposażone są w system GPS, pokazane zostało w serialu „Na dobre i na złe”. W powakacyjnym sezonie szpital w Leśnej Górze został sterroryzowany przez trójkę uzbrojonych przestępców. Bandyci wzięli zakładników i zamknęli się w raz z nimi na bloku operacyjnym. Następnie wraz z kilkoma przetrzymywanymi osobami uciekli ze szpitala karetką. Do pewnego momentu policja mogła śledzić trasę ich przejazdu właśnie dzięki odbiornikowi GPS, który był zamontowany w samochodzie.

Funkcjonariusz kierujący akcją mógł opracować plan działania dzięki informacjom przesyłanym przez system GPS. Za karetką wysłane zostały służby, które miały odbić zakładników i ująć przestępców. Plan zdawał się być prosty do zrealizowania, jednak dziewczyna, która przewodziła bandytom, wyrwała lokalizator znajdujący się na tablicy rozdzielczej i wyrzuciła za okno. Policja straciła kontakt z karetką.

Nie stałoby się tak, gdyby karetki z Leśnej Góry miały zamontowany lokalizator IKOL GO, którego nie umieszcza się na tablicy rozdzielczej. Moduł IKOL GO jest ukryty i o wiele trudniejszy do demontażu, nie trwałoby to kilka sekund, jak pokazane było w serialu, ale o wiele dłużej, co dałoby policji szansę na pomoc bohaterom o wiele szybciej 🙂

na dobre i na złe

 

Zostawmy jednak serial i wróćmy do rzeczywistego świata. W przypadku ratowania ludzkiego życia i zdrowia najważniejszy jest czas. Szybciej udzielona pomoc zwiększa szanse poszkodowanego. Najbardziej decydujące są zaś 4 minuty – pomoc udzielona właśnie w tym czasie jest decydująca, jeśli chodzi o ratowanie życia i zdrowia pacjenta. Dojazd karetki zajmuje średnio od 8 do 15 minut, czasem jednak może to trwać znacznie dłużej przez szereg czynników, na które kierujący najczęściej nie ma wpływu.
Zastosowanie monitoringu GPS może to ułatwić – do wypadku, czy chorego zostaje wysłana ta karetka, która znajduje się najbliżej. Dyspozytor wie to właśnie dzięki temu, że na bieżąco śledzi położenie wszystkich samochodów ratowniczych.

Oprócz tego są jeszcze inne korzyści ze stosowania monitoringu GPS w karetkach:

  • kontrola pracy załogi,
  • monitoring pojazdów GPS na żywo,
  • wskazanie przez dyspozytora najkrótszej drogi dojazdu do pacjenta,
  • zapis godziny, o której wyjechała karetka,
  • prędkość, z jaką się poruszała,
  • sprawdzenie, czy na pewno wybrała najkrótszą trasę do poszkodowanego,
  • sprawdzenie, czy załoga nie jeździ ambulansem w celach prywatnych,
  • kontrola spalania paliwa,
  • prześledzenie historii przejazdów karetek.

System IKOL to świetne rozwiązanie do zarządzania flotą samochodów, także pojazdów służb ratunkowych:

CZYTAJ WIĘCEJ

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

satellite

Jak działa zagłuszarka sygnału GPS?

 5 marca 2019

Zagłuszarki GPS to obecnie jedno z podstawowych wyposażeń złodzieja samochodu, który chce się upewnić, że…

Czytaj więcej
LOKALIZATOR-IKOL-CAN

Wybierz lokalizator GPS – IKOL CAN

 24 listopada 2016

Przedstawimy lokalizator IKOL CAN, który nie tylko monitoruje pojazdy, ale także kontroluje paliwo. Chcesz poznać…

Czytaj więcej