Najpopularniejsze mity dotyczące lokalizacji GPS
GPS jest w powszechnym użyciu już od 20 lat, a mimo to nadal panuje mnóstwo nieporozumień, a wręcz błędów dotyczących jego funkcjonowania, a także pełnionej przez niego funkcji. Postanowiliśmy obalić najpopularniejsze mity dotyczące monitoringu GPS.
MIT 1 – Lokalizacja GPS i nawigacja oznaczają to samo
Bardzo popularne jest przekonanie, że lokalizatory GPS (czy to przenośne urządzenia, czy montowane w samochodach), to urządzenia, które umożliwiają wyznaczenie trasy z punktu A do punktu B i pokazujące na mapie trasę podróży.
Lokalizacja GPS nie służy do pokazywania kierowcy najlepszej trasy przejazdu
Służy ona do dwóch rzeczy: do monitoringu pojazdu w czasie rzeczywistym (z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca – wystarczy mieć odpowiednie login i hasło), a także do tworzenia tras przejazdu aut i generowania raportów (dotyczących na przykład czasu pracy kierowców, liczby przejechanych kilometrów, liczby odwiedzonych klientów itp.).
Lokalizacja GPS (monitoring GPS lub monitoring pojazdów) nie służy więc kierowcy, a bardziej jego zwierzchnikowi. To fleet manager (osoba zarządzająca pojazdami w firmie) posiada wgląd w trasy przejazdów swoich podwładnych. Dzięki temu może optymalizować ich trasy, sprawdzać wydajność pracowników, a także oszczędzać paliwo dzięki zamontowaniu modułu IKOL CAN.
MIT 2 – Lokalizacja GPS jest droga i nieopłacalna w małej firmie
Pieniądze są bardzo ważnym wyznacznikiem większości decyzji zapadających w firmie. Właściciele, prezesi, managerowie zastanawiają się, czy dane rozwiązanie jest opłacalne z punktu widzenia firmy. W związku z tym utarło się przekonanie, że system lokalizacji GPS pojazdów jest opłacalny tylko w firmach posiadających dużą flotę aut.
Monitoring aut w firmie (nawet małej) sprawia, że doskonale panujemy nad pracownikami w terenie. Widzimy ich postępy w pracy, czas, który poświęcają na wywiązanie się ze swoich obowiązków. Czarno na białym widzimy, gdzie są nasi podwładni, co udało im się do tej pory zrealizować. Z drugiej strony są pracownicy-kierowcy. Zamontowanie lokalizatorów GPS w pojazdach firmowych sprawi, że bardziej efektywnie będą realizować swoje zadania (więcej o tym przeczytasz w poście „Motywowanie kierowców i oszczędzanie”). Sama świadomość, że są „sprawdzani” wystarczy, aby zmotywować ich do wydajniejszej pracy. Według badań efektywność pracowników po zamontowaniu lokalizatorów GPS wzrasta o 30%!
MIT 3 – Pracownicy znienawidzą mnie za wprowadzenie lokalizacji GPS
Jest to jeden z najczęstszych powodów podawanych przez właścicieli firm (zwłaszcza tych małych, rodzinnych) przeciwko lokalizacji GPS. Obawa przed rozzłoszczeniem pracowników jest tak silna, że często wprost niemożliwym okazuje się wprowadzenie choć niewielkich zmian w funkcjonowaniu firmy! W takiej sytuacji warto rozważyć zalety, jakie daje lokalizacja GPS w odniesieniu do samych pracowników. A następnie im je zaprezentować.
Co daje lokalizacja GPS kierowcom?
- Automatyczny rejestr czasu pracy – wraz ze wszystkimi nadgodzinami
- Zaplanowanie najodpowiedniejszych (najszybszych, najbezpieczniejszych) tras przejazdów
- Zwiększa bezpieczeństwo kierowców (liczne alerty i zawiadomienia, np. o zbyt długiej podróży), a także pojazdów (można w łatwy sposób je zlokalizować).
MIT 4 – Monitorowanie pojazdów jest trudne i czasochłonne
Wiele osób odpowiedzialnych za monitoring floty w firmach obawia się, że zamontowanie lokalizacji GPS, a później korzystanie z niej okaże się zbyt skomplikowane i czasochłonne. Nic bardziej mylnego!
Montaż lokalizacji GPS odbywa się u Autoryzowanych Instalatorów IKOL, którzy w krótkim czasie są w stanie zainstalować urządzenia w Twoich pojazdach. Możliwe jest również samodzielne zamontowanie lokalizatora GPS – dzięki szczegółowej instrukcji nie będzie to problemem nawet dla niedoświadczonej osoby.
Korzystanie z lokalizacji GPS jest niezwykle komfortowe i intuicyjne. Aplikacja IKOL Online umożliwia śledzenie pojazdów z dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia. Nie ma potrzeby instalacji żadnego oprogramowania – wystarczy zalogować się do systemu i od razu widoczny jest podgląd pozycji wszystkich lokalizatorów.
MIT 5 – Lokalizacja GPS służy do odzyskiwania skradzionych pojazdów
Pomimo tego, że lokalizacja GPS pokazuje aktualne położenie pojazdu z nadajnikiem, to nie jest ona zalecana jako ochrona na wypadek kradzieży samochodu. Z prostego powodu: sieci GPS i GSM, z których korzysta są stosunkowe łatwe do zagłuszenia.
Aby odzyskać pojazd po ewentualnej kradzieży warto zaopatrzyć go w system, którego nie można zagłuszyć. Czyli system radiowy. Firma LoJack posiada właśnie tego typu rozwiązanie służące do lokalizacji i odzyskiwania skradzionych pojazdów. Firma LoJack obecna jest w 40 krajach, a w Polsce już od 16 lat skutecznie odzyskuje skradzione pojazdy. Skuteczna w ponad 90% i profesjonalna w 100% jest jedyną słuszną alternatywą w przypadku kradzieży pojazdu.
Wielu właścicieli firm posiadających flotę aut ma niepełną wiedzę na temat lokalizacji GPS i wpływu, jaki może ona wywrzeć na ich biznes. Jednak po przeczytaniu powyższych informacji mamy nadzieję, że podjęcie decyzji dotyczącej korzystania z monitoringu pojazdów stanie się choć odrobinę łatwiejsze.
Kategorie: Kontrola paliwa, Wszystkie | Komentarze: Brak